gardeshban.ir

آبشار اورازان در استان البرز واقع است. روستایی واقع در دل کوههای البرز مرکزی ۹۰ کیلومتری کرج و ۱۲کیلومتری مرکز طالقان است.
کد خبر: ۵۴۴۶۶
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ تير ۱۴۰۱-1401 April 17
گردشبان (gardeshban.ir) :
آبشار اورازان در استان البرز واقع است. روستایی واقع در دل کوههای البرز مرکزی ۹۰ کیلومتری کرج و ۱۲کیلومتری مرکز طالقان است. در شرق روستای اورازان و در پانزده کیلومتری شرق شهرک طالقان و در دامنه های شمالی رشته کوه طالقان واقع است. این روستا در مسیر گوران و گلیرد قرار گرفته است و مناظری بکر و زیبا دارد.

روستای اورازان

اورازان از جمله روستاهای پر آب منطقه طالقان است و به واسطه چشمه های جوشان که حتی در سال های خشکی نیز پر آب بوده اند باغات وسیع گردو دارد. در قسمت ورودی این روستا تپه ای واقع شده که با قدمت ۴ هزار ساله نشان از سابقه طولانی این روستا دارد. 

در مرکز این روستا و در ضلع شمالی مسجد روستا چشمه آب گوارایی از زمین می جوشد که اهالی به آن اعتقاد زیادی دارند و آنرا گرامی می شمارند.از کرامات چشمه این است که در سالهای خشکسالی شدید چشمه جوشان و جاری است .

مردم اورازان به زبان تاتی سخن می ‌گویند. اهالی اورازان همه سید هستند و نمی‌ توانند با غیر سید ها ازدواج کنند در غیر این صورت باید روستا را ترک کنند.نام دیگر این روستا آب ریزان می باشد.

جاذبه های گردشگری

این روستا که در ۱۲ کیلومتری شهر طالقان در قلب رشته ‌کوه‌ های البرز قرار گرفته شاهد پدیده ای زیبا، طبیعی و خروشان است که به «آبشار اورازان» معروف است.

در بخش ورودی روستا، تپه ‌ای مشاهده می شود که از قدمتی بالغ بر چهار هزار سال برخوردار است.

از ویژگی‌ های منحصر به فرد روستا وجود چشمه ‌ای همیشه جوشان حتی در زمان خشکسالی است که اهالی به آن اعتقاد ویژه داشته و آنرا پر برکت می ‌دانند.

نیمی از شهرت این روستا به دلیل وجود امامزادگان سید علاءالدین و سید شرف ‌الدین می ‌باشد، که مزارشان بر بالای کوه قرارگرفته است.

نحوه دسترسی به آبشار اورازان

اورازان در دل کوه های البرز مرکزی در نود کیلومتری کرج و دوازده کیلومتری مرکز طالقان است. برای رسیدن به اورازان باید از شهرک (مرکز شهرستان طالقان) بسمت بالا طالقان راه فرعی روستای گوران-روستای اورازان عبور کرد؛ از کنار جاده تا روستای اورازان ١٠ کیلومتر راه بسیار پر پیچ و خم است که به بالاترین نقطه ها در کوه های جنوبی البرز مرکزی شما را می رساند.


آبشار اورازان؛ جاذبه بکر و دیدنی استان البرز+ عکس

آبشار اورازان؛ جاذبه بکر و دیدنی استان البرز+ عکس

آبشار اورازان؛ جاذبه بکر و دیدنی استان البرز+ عکس

آبشار اورازان؛ جاذبه بکر و دیدنی استان البرز+ عکس

آبشار اورازان؛ جاذبه بکر و دیدنی استان البرز+ عکس
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار