gardeshban.ir

گزارش/
تاکنون حدود 900 هزار نفر از متقاضیان سفر اربعین در سامانه سماح پیش ثبت‌نام کرده‌اند و پس از عاشورای حسینی ثبت‌نام قطعی از زائران اربعین در این سامانه انجام می‌شود.اربعین امسال بر اساس تفاهم‌نامه بین ایران و عراق با حضور حداکثری زائران ایرانی برگزار می‌شود.
کد خبر: ۵۴۹۲۶
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱-1401 May 10
گردشبان (gardeshban.ir) :
نام‌نویسی حدود 900 هزار زائر اربعین در سامانه سماح/ ثبت‌نام قطعی بعد از عاشورا



اربعین امسال بر اساس تفاهم‌نامه بین ایران و عراق با حضور حداکثری زائران ایرانی برگزار می‌شود و تاکنون طرف عراقی محدودیتی برای اربعین ۱۴۰۱ اعلام نکرده است.

۲ شرط تشرف به زیارت اربعین ۱۴۰۱

بر همین اساس، ستاد مرکز اربعین نیز برنامه‌ریزی‌ها را متناسب با حضور میلیونی عاشقان حسینی تدارک دیده و شرط تشرف به عراق در ایام اربعین را تزریق دُز یادآور کرونا و نام‌نویسی در سامانه سماح اعلام کرده است.




پیش ثبت‌نام از متقاضیان زیارت اربعین در سامانه سماح توسط سازمان حج و زیارت به عنوان کمیته اعزام انجام می‌شود که روند نام‌نویسی از عاشقان سفر اربعین از دهم تیرماه آغاز شد و در حالی که قرار بود تا پایان تیرماه به پایان برسد، با برنامه‌ریزی ستاد اربعین و سازمان حج و زیارت این مهلت تا ۱۷ مرداد هم‌زمان با عاشورای حسینی تمدید شد.

نام‌نویسی حدود ۹۰۰ هزار نفر در سامانه سماح

به گفته حجت‌الاسلام صحبت‌الله رحمانی، معاون عتبات سازمان حج و زیارت تاکنون ۸۷۵ هزار نفر آمادگی خود را برای زیارت اربعین امسال در سامانه سماح اعلام کرده‌اند.

وی می‌افزاید: زائران با ورود به سامانه سماح پس از تکمیل اطلاعات شخصی، مرز خروجی را نیز انتخاب می‌کنند تا برنامه‌ریزی‌ها برای ارائه تجهیزات به زائران به درستی انجام شود.

چه کسانی در اولویت سفر اربعین هستند؟

البته با توجه به اینکه ویزای عراق لغو شده است و زائران بدون نیاز به دریافت روادید می‌توانند به زیارت ارباب مشرف شوند، بسیاری از متقاضیان سفر اربعین علاقه‌ای به ثبت‌نام در سامانه سماح نشان نمی‌دهند. این امر در حالی است که با توجه به وضعیت شیوع کرونا در جهان و منطقه، اگر به یکباره طرف عراقی محدودیتی برای زائران خارجی اربعین در نظر بگیرد، ثبت‌نام قطعی از بین افرادی است که در سامانه سماح پیش ثبت‌نام کرده باشند.

آغاز ثبت‌نام قطعی در سامانه سماح از ۱۸ مرداد

همچنین به گفته مسؤولان سازمان حج و زیارت، پس از پایان زمان پیش ثبت‌نام از متقاضیان اربعین، ثبت‌نام قطعی آغاز می‌شود و افرادی که پیش ثبت‌نام کرده باشند، در اولویت ثبت‌نام قطعی خواهند بود. بر همین اساس، از ۱۸ مردادماه ثبت‌نالم قطعی در سامانه سماح آغاز خواهد شد.



امسال سفر اربعین نه تنها به صورت هوایی، بلکه به صورت زمینی از مرزهای مهران، شلمچه، چذابه و خسروی انجام می‌شود و مرز تمرچین هم در حال آماده‌سازی برای تردد زائران اربعین سال جاری است. بر اساس پیش‌بینی ستاد اربعین، امسال بیش از ۵ میلیون ایرانی در ایام اربعین به عراق سفر می‌کنند. این امر در حالی است که سال گذشته عراق از پذیرش تعداد محدودی زائر ایرانی آن هم فقط به صورت هوایی موافقت کرد و سال ۹۹ نیز با توجه به شیوع کرونا هیچ زائر ایرانی در اربعین به عراق اعزام نشد.
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار