gardeshban.ir

یکی از مکان های دیدنی و پر اهمیت که در سفر به کرمان نباید بازدید از آن را فراموش کنید، مسجد ملک کرمان است، که نمادی از تاریخ و قدمت شهر کرمان است.
کد خبر: ۵۶۳۱۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱-1401 September 16
گردشبان (gardeshban.ir) :
استان کرمان با دارا بودن جاذبه‌های گردشگری و سوغات‌های گوناگون در جنوب ایران واقع‌ شده است. این استان از جمله استان‌های وسیع و باستانی کشور ایران به شمار می‌آید و از لحاظ جغرافیایی در جنوب شرقی ایران واقع‌ شده است. استان کرمان به دلیل جاذبه های تاریخی که دارد جزء ۵ شهر دیدنی ایران به شمار می رود و حدود ۷ هزار جاذبه ی تاریخی ارزشمند را در خود جای داده است که از این بین ۷۰۰ مورد آنها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

یکی از مکان های دیدنی و پر اهمیت که در سفر به کرمان نباید بازدید از آن را فراموش کنید، مسجد ملک کرمان است، که نمادی از تاریخ و قدمت شهر کرمان می باشد. در ادامه این مسجد را به شما معرفی می کنیم.

مسجد جامع ملک (Malek Mosque) یا مسجد امام مربوط به دوره سلجوقیان است و در کرمان، خیابان امام خمینی (ششم بهمن سابق) واقع شده و این مسجد به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است. مسجد جامع ملک بزرگترین و قدیمی‌ترین مسجد کرمان و دارای شبستان‌های متعدد و صحن وسیعی است.

مسجد ملک کرمان


این مسجد در هنگام حکومت سلجوقیان کرمان یعنی قرن پنجم و به سال ۴۷۸ ه. ق ساخته شده و بانی آن ملک توران شاه یکم است. مسجد قدمتی هزار ساله دارد و هم‌اکنون در بخش جنوبی ناحیه تاریخی بازار کرمان واقع است.

این مسجد ۱۰۱ متر طول و ۹۱ متر عرض دارد و از جمله مساجد چهارایوانی به‌ شمار می‌رود. برج سلجوقی آجری نیز در همین محدوده واقع شده‌ است که در ضلع شمال شرقی مسجد ملک قرار گرفته‌ است. سه محراب گچبری شده زیبا نیز از دیگر نمادهای این مسجد هستند. در گذشته قناتی به نام مستوره (منسوب به دختر ملک توران شاه یکم) وجود داشته که آب قنات از میان مسجد عبور می‌کرده‌ است.
معماری

این مسجد 900 ساله با شبستان‌های متعدد و صحن وسیع و با داشتن بیش از 9 هزار متر مربع مساحت، بزرگترین مسجد کرمان به شمار می‌آید. بزرگترین ایوان مسجد، ایوان بزرگ قبله در ضلع غربی با آجر تزئین شده است. محراب‌های گچ بری شده کوچکی در این مسجد وجود دارد که قدمتشان به دوران آل بویه می‌رسد. باقی محراب‌ها که در شبستان‌های مختلف قرار گرفته‌اند نیز با گچ بری‌های زیبایی تزئین یافته‌اند.

مسجد ملک کرمان


مقرنس‌های باشکوه تاق ورودی سردر و ترنج برجسته آن در قسمت پایین تاق از تماشایی‌ترین بخش‌های این مسجد است که اطراف آن با گچ بری تزئین شده است. در قدیمی ورودی مسجد را با ارتفاع کم ساخته‌اند چرا که اعتقاد داشتند افراد باید به هنگام ورود به مسجد به نشانه تعظیم سر خود را خم کنند.
در گذشته آب نمایی به عمق 4 متر در مرکز صحن مسجد ملک برای وضو گرفتن واقع شده بود که آب آن از قنات مستوره تامین می شد اما با خشک شدن قنات، جای این آب نما را سنگفرش کرده‌اند. برجی آجری که اکنون تنها 6 متر از آن سالم مانده است، در شمال شرقی مسجد قرار گرفته و به برج سلجوقی مشهور است.

مسجد ملک کرمان


این مسجد سه درب ورودی و چهار ایوان دارد. ایوان بزرگ قبله، بزرگ‌ترین ایوان است که در ضلع غربی صحن واقع شده‌است. این ایوان با آجر و به سبک دوره سلجوقی مزین شده‌ است. چند شبستان در این مسجد ساخته شده که شبستان امام حسن (ع) مشهورترین آن‌ها است. شبستان آقا شیخ حسن فقیه دارای ۲۲ ستون از شبستان‌های دیگر این بنا است. شبستان آقا علی با ۶ ستون در شمال غربی واقع شده که به شبستان امام موسی بن جعفر (ع) متصل می‌شود. شبستان ضلع جنوبی دارای ۲۷ ستون است، ولی شبستان واقع در ضلع شرقی کوچک است.

آدرس: ایران، استان کرمان، کرمان، خیابان اماممطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار