gardeshban.ir

تغییر رنگ ادرار نشانه چیست؟

رنگ ادرار می‌تواند متفاوت باشد اما معمولاً از شفاف تا زرد کم‌رنگ متغیر است.
کد خبر: ۶۰۷۱۹
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲-1402 September 19
گردشبان (gardeshban.ir) :
تغییر رنگ ادرار نشانه چیست؟


رنگ ادرار به طور معمول به مقدار آب و سایر مایعات مصرفی شما در طول روز بستگی دارد. مایعات، رنگدانه‌های زرد موجود در ادرار را رقیق می‌کنند. بنابراین هرچه بیشتر مایعات بنوشید، ادرار شما شفاف‌تر به نظر می‌رسد و وقتی کمتر مایعات می‌نوشید، ادرار غلیظ تر و رنگ زردِ آن، تشدید می‌شود.

برخی غذاها و داروها هم می‌توانند رنگ ادرار را تغییر دهند. به عنوان مثال، خوردنی‌هایی مانند چغندر و شاه توت می‌توانند رنگ ادرار را صورتی یا قرمز کنند. برخی از داروها نیز می توانند رنگ های مشخصی به ادرار بدهند مانند نارنجی یا سبز مایل به آبی.

با این حال، رنگ غیرمعمول ادرار نیز می تواند نشانه ای از یک مشکل سلامتی باشد. به عنوان مثال، برخی از عفونت‌های دستگاه ادراری می‌توانند ادرار را به رنگ سفید شیری درآورند. سنگ کلیه، برخی سرطان‌ها و سایر بیماری‌ها گاهی اوقات ادرار را به دلیل خون، قرمز نشان می‌دهند.

در ادامه به چند رنگ غیرمعمول ادرار، همراه با عواملی که می توانند باعث ایجاد آنها شوند، اشاره می‌کنیم:

ادرار قرمز یا صورتی رنگ

ادرار قرمز همیشه نشانه یک مشکل جدی سلامتی نیست. ادرار قرمز یا صورتی رنگ ممکن است به دلایل زیر ایجاد شود:

* خون: برخی بیماری‌هایی که می‌توانند باعث بروز خون در ادرار شوند عبارتند از: بزرگ شدن پروستات، تومورهایی که سرطانی نیستند، سنگ کلیه و «کیست». ورزش شدید همچنین می تواند باعث ایجاد خون در ادرار شود. وجود خون در ادرار در عفونت های مجاری ادراری و سنگ کلیه شایع است. این مشکلات اغلب باعث درد می شوند. خونریزی بدون درد ممکن است نشانه یک مشکل جدی تری مانند سرطان باشد.

اگر بتوانید در ادرار خود خون ببینید، «خون‌ادراری ماکروسکوپی» نامیده می‌شود و خونی که با چشم غیرمسلح قابل دیدن نیست، «خون‌ادراری میکروسکوپی» نامیده می‌شود. این مقدار خون در ادرار آنقدر ناچیز است که وقتی آزمایش ادرار می‌دهید، فقط زیر میکروسکوپ قابل مشاهده است. در هر صورت مهم است که دلیل وجود خون در ادرار را کشف کنید.

تقریبا هر کسی می‌تواند گلبول‌های قرمز در ادرار داشته باشد. این شامل کودکان و نوجوانان نیز می‌شود. برخی از مواردی که می تواند خطر وجود خون در ادرار را افزایش دهد، عبارتند از:

- سن: مردان میانسال و مسن ممکن است به دلیل بزرگ شدن غده پروستات به خون ادراری مبتلا شوند. خطر برخی از سرطان‌ها که می‌توانند باعث خون در ادرار شوند نیز ممکن است پس از ۵۰ سالگی افزایش یابد.

- عفونت مجاری ادراری: این یکی از مهمترین علل وجود خون در ادرار کودکان است.

- سابقه خانوادگی: اگر یک یا چند نفر از اعضای خانواده شما بیماری کلیوی داشته باشند، احتمال وجود خون در ادرار ممکن است افزایش یابد.

- داروهای خاص: برخی از مسکن ها، رقیق کننده های خون و آنتی بیوتیک ها می توانند خطر وجود خون در ادرار را افزایش دهند.

- ورزش سنگین: خون ادراری دونده ماراتن یکی از نام‌های مستعار خون ادراری است. ورزش‌های سنگین می‌توانند خطر بروز این عارضه را افزایش دهند.

* غذاها: چغندر، شاه توت و ریواس می‌توانند ادرار را قرمز یا صورتی رنگ کنند.

* داروها: در صورت مصرف داروهای سل، درد مجاری ادرار یا یبوست، ممکن است ادرار قرمز یا صورتی رنگ شود.

ادرار نارنجی رنگ

ادرار نارنجی رنگ می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

* داروها: داروهای یبوست می توانند ادرار را نارنجی رنگ کنند. همچنین داروهایی که تورم و تحریک را کاهش می دهند و برخی داروهای شیمی درمانی برای سرطان نیز در این زمینه موثر هستند.

* ویتامین ها: برخی ویتامین ها مانند A و B-۱۲ می توانند ادرار را نارنجی یا زرد-نارنجی کنند.

* مشکلات سلامتی: عمدتاً اگر مدفوع روشنی نیز دارید، ادرار نارنجی رنگ می تواند نشانه مشکل کبد یا مجرای صفراوی باشد. کم آبی بدن همچنین می تواند ادرار شما را نارنجی نشان دهد.

ادرار آبی یا سبز رنگ

ادرار آبی یا سبز رنگ می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

* رنگ ها: برخی از رنگ های غذایی با رنگ روشن می توانند باعث سبز شدن ادرار شوند.

* داروها: برخی از داروهای افسردگی، زخم معده و رفلاکس اسید می توانند ادرار را به رنگ سبز مایل به آبی در آورند. داروهای ضد درد، آرتریت و خواب نیز می توانند ادرار را سبز رنگ کنند.

* مشکلات سلامتی: یک بیماری نادر به نام «هیپرکلسمی خوش خیم خانوادگی» می تواند باعث ادرار آبی رنگ در کودکان شود. عفونت های دستگاه ادراری ناشی از باکتری خاصی نیز می تواند باعث ایجاد ادرار سبز رنگ شود.

ادرار قهوه‌ای تیره

ادرار قهوه ای می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

* غذاها: خوردن زیاد باقلا و ریواس می تواند باعث رنگ قهوه ای تیره ادرار شود.

* داروها: برخی داروها می توانند ادرار را تیره کنند از جمله داروهایی که برای درمان و پیشگیری از مالاریا، یبوست، کلسترول بالا و تشنج استفاده می شوند. برخی از آنتی بیوتیک ها و شل کننده های عضلانی نیز می توانند ادرار را تیره کنند.

* مشکلات سلامتی: برخی از اختلالات کبد و کلیه و عفونت های مجاری ادراری می توانند ادرار را قهوه ای تیره کنند. ممکن است خونریزی در داخل بدن نیز عامل این تغییر رنگ باشد. گروهی از بیماری‌ها که عمدتاً بر پوست یا سیستم عصبی تأثیر می‌گذارند به نام «پورفیری» نیز می‌توانند باعث قهوه‌ای رنگ شدن ادرار شوند.

* ورزش شدید: آسیب عضلانی ناشی از تمرینات شدید می تواند باعث ادرار قهوه ای رنگ شود.

ادرار کدر

عفونت های دستگاه ادراری و سنگ کلیه می توانند باعث کدر شدن ادرار شوند.

به خاطر داشته باشید که رنگ ها می توانند برای افراد مختلف کمی متفاوت به نظر برسند. به عنوان مثال، آنچه برای شما قرمز به نظر می رسد ممکن است برای شخص دیگری نارنجی به نظر برسد. اگر نگرانی هایی دارید و به ویژه اگر ادرار کردن شما دردناک است یا ادرار نارنجی تیره دارید که می تواند نشانه ای از کار نکردن درست کبد شما باشد، با یک پزشک مشورت کنید.
پنجره
ارسال نظر
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار