gardeshban.ir

خروس «نوتردام» روی مناره نشست

همزمان با مراحل پایانی بازسازی کلیسای «نوتردام» در پاریس، مجسمه مشهور خروس این کلیسا روی مناره آن قرار داده شد.
کد خبر: ۶۰۸۱۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۸ آذر ۱۴۰۲-1402 September 28
گردشبان (gardeshban.ir) :
خروس «نوتردام» روی مناره نشست

همزمان با تلاش کارگران برای پایان بازسازی کلیسای آسیب‌دیده «نوتردام»، یک جرثقیل بزرگ، خروس مسی جدیدی را بر بالای مناره نوتردام قرار داد.

در جریان آتش‌سوزی که ۱۵ آوریل ۲۰۱۹ کلیسای نوتردام را ویران کرد، مجسمه خروس قبلی به همراه گلدسته چوبی که در بالای آن نصب شده بود سقوط کرد. روز بعد از آتش‌سوزی، این مجسمه آسیب‌دیده در میان آوار پیدا شد و قرار است در موزه جدید نوتردام به نمایش گذاشته شود.

«فیلیپ ویلنوو» (Philippe Villeneuve)، معمار ارشد مکان‌های تاریخی که خروس شعله‌شکل را طراحی کرده است، می‌گوید: «این یک ققنوس است.»

در سال ۲۰۱۹ و در زمان کشف این مجسمه در ویرانه‌های کلیسا، «فرانک ریستر»، وزیر فرهنگ فرانسه گفته بود: «این مجسمه یکی از سمبل‌های نوتردام پاریس محسوب می‌شد و حالا ارزش آن بیشتر هم شده است. این مجسمه خروس در جریان آتش‌سوزی دچار آسیب شد و بر اثر حرارت سقوط کرد. این اتفاق دو پیشنهاد را به دنبال داشت؛ آیا باید این اثر را مرمت کنیم یا آن را به عنوان گواهی بر آنچه بر سر کلیسا آمد به همین شکل باقی بگذاریم؟»

هفته گذشته، امانوئل ماکرون ـ رئیس‌جمهور فرانسه ـ در جریان بازدید از مناره بازسازی‌شده، قول داد که بازسازی کلیسای جامع طبق برنامه‌ریزی انجام و ظرف ۱۲ ماه بازگشایی خواهد شد.

مناره ۹۶ متری «نوتردام» در حقیقت بخشی از طراحی اصلی این کلیسا نبود. ساخت نوتردام از اواسط قرن دوازدهم میلادی آغاز شد. این مناره در قرن نوزدهم میلادی و توسط معماری به نام «اوژن ویوله-لو-دوک» به کلیسا اضافه شد.

یکی از مهم‌ترین نکات پرچالش درباره بازسازی این کلیسا، ‌مناره آن بود. برخی طراحی‌های مدرن‌تر برای این مناره را ترجیح می‌دادند و برخی دیگر معتقد بودند این مناره باید مشابه طراحی قبلی آن ساخته شود. در نهایت تصمیم بر آن شد که این مناره همچون سابق بازسازی شود و برای ساخت آن از چوب بلوط و روکش سرب استفاده شود.

نوتردام قرار است در ۸ دسامبر ۲۰۲۴ برای برگزاری مراسم‌های مذهبی و برای عموم بازگشایی شود.

روزانه حدود ۵۰۰ کارگر در «نوتردام» مشغول بازسازی‌اند. کارگران از اوایل سال ۲۰۲۴ میلادی روند آب‌بندی سقف بلوطی این کلیسا را آغاز خواهند کرد. در طول سال آینده، اثاثیه کلیسای جامع، مجسمه‌ها و آثار هنری و همچنین ارگ که به طور کامل برای بازسازی خارج شده بود، به محل بازگردانده می‌شود.
برچسب ها:
پنجره
ارسال نظر
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار