gardeshban.ir

قوانین رزرو هتل و کنسلی آن

یافتن هتلی که از هر لحاظ با سلیقه و نیازهای شما هماهنگ باشد و امکانات مطلوبی را در اختیارتان قرار دهد، بسیار مهم است.
کد خبر: ۶۰۸۱۹
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۸ آذر ۱۴۰۲-1402 September 28
گردشبان (gardeshban.ir) :
قوانین رزرو هتل و کنسلی آن


بی‌شک رزرو هتل یکی از دغدغه‌های اصلی در هر سفر است. چرا که یافتن هتلی که از هر لحاظ با سلیقه و نیازهای شما هماهنگ باشد و امکانات مطلوبی را در اختیارتان قرار دهد، بسیار مهم است. بسیاری از افراد از قوانین هتل‌ها اطلاعی ندارند و تنها قیمت، امکانات و سرویس غذا را اولویت انتخاب خود قرار می‌دهند. 

درصورتی‌که تمام هتل‌ها برای ارائه خدمات بهتر و حفظ نظم و عدالت در این صنعت، قوانینی را برای رزرو یا کنسلی اتاق‌ها در نظر می‌گیرند. درواقع قوانین رزرو هتل و کنسلی آن مجموعه‌ای از قواعد و قراردادهایی هستند که توسط هتل‌ها و برای ایجاد روابط با مشتریان، تنظیم می‌شوند. این قواعد به‌نوعی حقوق و تعهدات هر دو طرف را تضمین می‌کنند.

قطعا قوانین تمام هتل‌ها یکسان نیست و بسته به شرایط موجود تغییر می‌کند؛ بنابراین قبل از رزرو یا کنسلی هتل مورد نظر خود، حتما قوانین مربوط به آن‌ها را به طور کامل مطالعه کنید تا بعد از اقامت با مشکلی مواجه نشوید. 


قوانین رزرو هتل در ایران چگونه است؟

قوانین رزرو هتل در ایران متفاوت است و کاملا به شرایط هتل، تعداد ستاره و امکاناتی که در اختیار مسافران قرار می‌دهد، بستگی دارد؛ اما در حالت کلی چند قانون اصلی و مشترک وجود دارد که باید برای حفظ عدالت میان مسافران، هتل‌ها و گردشگران رعایت شود.

زمان ورود و خروج هتل

در هنگام رزرو هتل، زمان ورود و خروج مشخص می‌شود. در اکثر هتل‌های ایران ساعت ۲ بعدازظهر اتاق را به شما تحویل می‌دهند و ساعت ۱۲ ظهر، آن را تحویل می‌گیرند. البته برخی از هتل‌ها پذیرش ۲۴ ساعته دارند که پیش از رزرو برایتان مشخص خواهد شد.

درصورتی‌که که بخواهید خارج از این محدوده زمانی اتاق را تحویل گرفته یا تحویل بدهید، باید طبق قوانین هتل تا حدود ۵۰ درصد یک شب اقامت را پرداخت کنید. همچنین اگر هتل اتاقی را برایتان از شب قبل رزرو نگه دارد، حتما باید هزینه یک شب اقامت به طور کامل پرداخت شود.

بررسی هویت مسافران ‌و محدوده سنی آن‌ها

در هنگام رزرو هتل تمام مدارک شناسایی اعم از کارت ملی، شناسنامه، ویزا و پاسپورت (برای مسافران خارجی) و… دریافت شده و به طور کامل بررسی می‌شود. بنابراین از اعطای مدارک تقلبی خودداری کنید. همچنین تنها افراد بالای ۱۸ سال می‌توانند برای رزرو هتل اقدام کنند، در غیر این‌صورت حضور یک ولی الزامیست.

مبلغ قابل پرداخت

در هنگام رزرو هتل، مبلغ تمام شب‌های اقامت به همراه امکاناتی که به‌صورت رایگان در اختیارتان قرار می‌گیرد، به طور کامل محاسبه می‌شود. شما به‌عنوان مسافر موظف هستید که حداقل به‌اندازه یک شب اقامت را به‌عنوان پیش پرداخت هزینه کنید تا با دریافت تاییدیه از سمت هتل، اتاق برایتان رزرو شود. پذیرش کودکان نیز کاملا به قوانین هتل بستگی دارد. در اکثر هتل‌ها هزینه اقامت کودکان زیر دو سال به‌صورت رایگان و کودکان بین ۲ تا ۷ سال به‌صورت نیم‌بها محاسبه می‌شود.

رعایت قوانین هتل

هتل‌ها شرایط و قوانینی دارند که مسافران باید به آن پایبند باشند. به‌عنوان‌مثال در هنگام رزرو هتل، امکانات رایگانی در اختیار مسافران قرار می‌گیرد. اما قطعا برای استفاده از امکانات بیشتر باید مبلغ مازاد پرداخت کنند. یا برخی هتل‌ها محدودیت‌های خاصی چون ممنوعیت استفاده از سیگار یا ورود حیوانات خانگی دارند و بهتر است مسافران به قوانین پایبند باشند. همچنین اتاق‌ها باید کاملا تمیز و سالم به هتل تحویل داده شوند. حتی اگر یک وسیله آسیب ببیند، مسافر باید جریمه را پرداخت کند.

قوانین کنسلی هتل در ایران

همان‌طور که گفته شد قوانینی در هتل‌ها وجود دارد که در هنگام رزرو یا کنسلی باید رعایت شوند؛ بنابراین اگر پس از رزرو هتل به هر دلیلی از اقامت در آن‌جا منصرف شدید، می‌توانید طبق شرایط مشخص شده، خواستار لغو آن شوید. برخی از قوانین کنسلی هتل‌ها به شرح زیر است:

برای لغو رزرو هتل ابتدا باید به‌صورت کتبی و حضوری به هتل اطلاع دهید تا تاییدیه لغو رزرو برایتان ثبت شود. حتی اگر به‌صورت اینترنتی این کار را انجام می‌دهید، حتما باید از طریق پشتیبانان اقدامات لازم صورت گیرد.

در هنگام لغو رزرو هتل مبلغی از پیش پرداخت کم می‌شود که این موضوع کاملا به زمان اعلام لغو رزرو بستگی دارد. قطعا اگر زمان لغو به زمان اقامت نزدیک باشد، حداقل ۳۰ درصد از پیش پرداخت کم خواهد شد. همچنین اگر پس از اقامت، درخواست لغو داشته باشید، باید هزینه یک شب را به طور کامل پرداخت کنید. البته در بعضی هتل‌ها ۳۰ درصد از هزینه شب‌های دیگر را نیز به‌عنوان جریمه دریافت می‌کنند.

هتل‌ها نیز همانند مسافران وظایفی دارند. این مجموعه باید پس از صدور برگه تاییدیه اقامت، در زمان تعیین شده اتاق را در اختیار مسافران قرار دهد. در غیر این‌صورت باید مبلغ پیش پرداخت را به طور کامل به مسافر بازگرداند و حتی جریمه اضافی نیز پرداخت کند.

توجه داشته باشید در فصل تابستان که تردد گردشگران زیاد است، امکان کنسلی هتل‌ها وجود ندارد یا بسیار سخت انجام می‌شود.

آیا امکان استرداد و رزرو هتل به صورت اینترنتی امکان‌پذیر است؟

در هنگام رزر‌و هتل‌ یا کنسلی آن، قوانین و شرایطی وجود دارد که هم مسافر و هم هتلدار باید به آن پایبند باشند؛ بنابراین پیش از اقدام به هرکاری حتما شرایط و قوانین مربوط به هر مجموعه را با دقت مطالعه کنید و حتی از سرویس دهنده‌ها بخواهید نوضیحات کاملی در اختیارتان قرار دهند.
پنجره
ارسال نظر
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار