gardeshban.ir

آغاز نام‌نویسی حج ۱۴۴۵ از سوی سعودی‌ها؛ این‌بار خودتان ثبت‌نام کنید

عربستان ثبت‌نام حج تمتع ۱۴۴۵ قمری را از امروز ۵ دی با شیوه نوین برای زائران خارجی آغاز کرده و برای نخستین‌بار امکان ثبت‌نام انفرادی و خانوادگی زائران فراهم شده است.
کد خبر: ۶۰۸۹۵
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۵ دی ۱۴۰۲-1402 October 05
گردشبان (gardeshban.ir) :
آغاز نام‌نویسی حج ۱۴۴۵ از سوی سعودی‌ها؛ این‌بار خودتان ثبت‌نام کنید

خانه خدا در عربستان است و به گفته کارشناس حوزه حج حسن جدیدی «مسوولان این کشور برای ثبت‌نام و شیوه اجرای برنامه‌های زیارتی هر طور که بخواهند تصمیم‌ می‌گیرند.»

نام‌نویسی از زائران خارجی حج تمتع ۱۴۴۵ هجری (۱۴۰۳ شمسی ـ ۲۰۲۴ میلادی) از امروز ۵ دی‌ماه آغاز شد. بر اساس اطلاعیه سعودی‌ها «زائران به صورت خانوادگی می‌توانند در سامانه نسک ثبت‌نام کنند.»

امسال برای نخستین‌بار ثبت‌نام حج بدون «تصدی‌گری دولت‌ها» امکان‌پذیر است و زائران می‌توانند مانند سفرهای تفریحی دیگر، یکی از بسته‌های زیارتی را انتخاب و هزینه سفر را نیز بدون‌ مجوز دولت‌ها در سامانه بپردازند. مدیر کاروان حج و عمره محسن مرادی می‌گوید: «عربستان با این کار می‌خواهد عوامل حج را هم کم کند.»

سعودی‌ها برای عمره نیز چنین روندی را طی کردند و برخی از زائران اندونزیایی و پاکستانی با ثبت‌نام شخصی بدون کاروان به زیارت می‌روند.

عربستان برای ثبت‌نام حج ۱۴۴۵ اعلام کرده که «زائران همه کشورهای جهان می‌توانند برای حج آینده ثبت‌نام کنند.» این در حالی است که در برخی سال‌‌ها عربستان مانع از تشرف زائران حج کشورهایی همچون یمن، سوریه، فلسطین و قطر شدند.

با توجه به چشم‌انداز ۲۰۳۰، رشد صنعت گردشگری در اولویت سعودی‌هاست و به نظر می‌رسد آن‌ها سعی دارند حج تمتع را با توجه به این چشم‌انداز، به صنعت توریست خود اضافه کنند.
برچسب ها:
پنجره
ارسال نظر
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار