gardeshban.ir

سنجاق‌سینه‌ای که گنجینه تاریخی از آب درآمد

یک سنجاق‌سینه که با قیمت ناچیزی خریداری شده بود، به عنوان یک گنجینه نادر چندهزاردلاری شناسایی شد.
کد خبر: ۶۰۹۸۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۲-1402 October 13
گردشبان (gardeshban.ir) :
سنجاق‌سینه‌ای که گنجینه تاریخی از آب درآمد

زمانی که یک فرد علاقه‌مند به جواهرات به نام «فلورا استیل» یک سنجاق‌سینه خیره‌کننده را در دهه ۸۰ میلادی به قیمت کمتر از ۲۰ پوند (۲۵ دلار) از یک عتیقه‌فروشی واقع در انگلستان خرید،‌ در حقیقت به طور اتفاقی به یک شیء ارزشمند دست پیدا کرده بود.

در یکی از برنامه‌های تلویزیونی «نمایشگاه عتیقه» اعلام شد که این سنجاق‌سینه یک شیء‌ بسیار کمیاب است که توسط «ویلیام بورگس» معمار دوران ویکتوریایی طراحی شده است. این سنجاق‌سینه بهار پیش رو در یک حراجی درحالی به مزایده گذاشته می‌شود، که ارزش تخمینی‌ آن بین ۱۰,۰۰۰ تا ۱۵,۰۰۰ پوند (۱۲,۵۰۰ تا ۱۹,۰۰۰دلار) برآورد شده است.

«استیل» که این سنجاق‌سینه را به دلیل طراحی خاص و سنگ‌های غیرمعمول آن انتخاب کرده بود، فکر نمی‌کرد این شیء‌ اهمیت تاریخی داشته باشد،‌ تا اینکه ویدئویی از این برنامه تلویزیونی را تماشا کرد. در این ویدئو مربوط به بیش از یک دهه پیش، «جفری مان»، متخصص جواهرات، ایده‌هایی را توسط «بورگس» برای مجموعه‌ای از ۹ سنجاق‌سینه طراحی کرده بود، که در حال حاضر در موزه «ویکتوریا و آلبرت» واقع در لندن نگهداری می‌شود. این سنجاق‌ها در طول زمان گم شده‌اند، اما «مان» از آن‌ها به عنوان «جام مقدس طراحی قرن ۱۹» یاد کرد.

«استیل» توضیح داد: من همیشه این برنامه تلویزیونی را دوست داشتم. پس وقتی ویدئو را در تلفن همراهم دیدم، با خودم گفتم که این من را به یاد سنجاق‌سینه‌ای می‌اندازد که ۳۵ سال پیش پیدا کردم. بنابراین تصمیم گرفتم نگاه دقیق‌تری به طراحی‌های موزه «ویکتوریا و آلبرت» بیاندازم و آنجا بود که سنجاق‌سینه خود را شناسایی کردم و از صندلی افتادم.

«بورگس»، معمار نئوگوتیکی است که بیشتر به خاطر طراحی ساختمان‌های باشکوه در «ولز» از جمله قلعه «کاردیف» شهرت دارد. او این سنجاق‌سینه ساقدوش عروس را به طور سفارشی برای عروسی یکی از دوستان نزدیکش طراحی کرده بود.‌ «مان»‌ ارزش آن را حدود ۱۰۰۰۰ پوند (۱۲۵۰۰ دلار) تخمین زده است.
پنجره
ارسال نظر
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار