gardeshban.ir

الواح هخامنشی چه زمانی رونمایی می‌شوند؟

مدیر اداره‌کل موزه‌ها از زمان برگزاری نمایشگاه و رونمایی از الواخ هخامنشی که به تازگی از آمریکا بازگردانده شده‌اند خبر داد.
کد خبر: ۶۰۹۹۷
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ دی ۱۴۰۲-1402 October 15
گردشبان (gardeshban.ir) :
الواح هخامنشی چه زمانی رونمایی می‌شوند؟


۳۰ شهریورماه سال جاری (۱۴۰۲) بود که رئیس‌جمهور در بازگشت از سفرش به آمریکا، سوغاتی‌هایی از جنس فرهنگ، تمدن و تاریخ ایران را به همراه آورد. این محموله حاوی الواح هخامنشی و درواقع پنجمین محموله‌ای‌ست که به کشور بازمی‌گردد. الواح مذکور در ۹ صندوق به وزن ۷۵ کیلوگرم، شامل ۸۳۶ قطعه لوح کوچک به خط آرامی و ۲۶۷۰ قطعه لوح بزرگ به خط عیلامی به موزه ملی ایران تحویل داده شد.

قرار بود پس از قرنطینه و بررسی و مطالعه، بخشی از این الواح به نمایش گذاشته شود، اما با وجود آنکه مسئولان بارها قول رونمایی آن را در تاریخ‌های مختلف دادند، اما تاکنون چنین امری محقق نشده و همچنان مشتاقان دوره هخامنشیان در انتظار دیدار این الواح هستند.

هادی میرزایی (مدیر اداره‌کل موزه‌ها) درخصوص زمان برگزاری نمایشگاه و رونمایی از الواح هخامنشی که به تازگی از آمریکا به ایران بازگردانده شده‌اند، گفت: همانگونه که مستحضرید بخش دیگری از الواح هخامنشی موجود در موسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو شامل ۳۵۰۶ عدد لوح در آخرین سفر رییس محترم جمهور و در بازگشت از مقرر سازمان ملل متحد به ایران مسترد گردید. این محموله پس از ورود به ایران و تحویل به بخش کتیبه‌های باستانی موزه ملی ایران جهت رونمایی در حال آماده‌سازی است. متن کتیبه‌ها پس از دریافت از موسسه شرق‌شناسی ترجمه شده و در ویترین‌های مخصوص در سالن ایران باستان آماده رونمایی است.

به گفته او مقرر شده این نمایشگاه در اواخر دی ماه سال جاری افتتاح و در معرض دید پژوهشگران و علاقمندان و عموم مردم قرار گیرد.

بر اساس اعلام طرف آمریکایی، الواح باقیمانده تا سال ۲۰۲۴ تحویل ایران می‌شود.
برچسب ها:
پنجره
ارسال نظر
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار