gardeshban.ir

نمایش شاهکاری که ۱۰۰ سال پنهان بود

یک نقشه مرمرین که رم باستان را به تصویر می‌کشد، پس از گذشت حدود یک قرن به نمایش گذاشته می‌شود.
کد خبر: ۶۱۱۱۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ دی ۱۴۰۲-1402 October 25
گردشبان (gardeshban.ir) :
نمایش شاهکاری که ۱۰۰ سال پنهان بود


نقشه مرمرین رم باستان که تقریباً ۱۰۰ سال است در معرض دید عموم قرار نگرفته، در موزه جدید مشرف به «کولوسئوم» به نمایش گذاشته می‌شود.  

«رویترز» ‌ در گزارشی نوشت موزه «فورما اوبریس» (Forma Urbis) محصور در یک پارک باستان‌شناسی جدید در یکی از هفت تپه معروف رم، روز جمعه افتتاح شد. این جدیدترین پیشنهاد فرهنگی شهری است که تلاش می‌کند جاذبه‌های خود را برای انبوهی از گردشگران افزایش دهد.

شهردار «رم» روز جمعه در این‌باره گفت: «روز زیبایی است. ما در حال افتتاح یک پارک باستان‌شناسی در بخش فوق‌العاده‌ای از شهر و یک موزه جدید هستیم که شاهکاری را به نمایش می‌گذارد که حدود یک قرن است از نظرها پنهان مانده است.»

«فورما اوربیس» (The Forma Urbis) یک نقشه مرمرین از رم باستان با جزئیات بسیار زیاد بود که در دوران حکومت امپراتور «سپتیمیوس سوروس»، یعنی در فاصله ۲۰۳ تا ۲۱۱ میلادی روی ۱۵۰ تکه سنگ مجزا در ابعاد ۱۸ در ۱۳ سانتی‌متر حکاکی شد.

این نقشه روی دیواری در شهر باستانی به نمایش گذاشته شد، اما در طول قرن‌ها به تدریج از بین رفت و مردم این منطقه از برخی از تخته‌های سنگ این نقشه برای ساخت ساختمان‌های جدید استفاده کردند.

تکه‌های این نقشه مرمرین در جریان کاوش‌های سال ۱۵۶۲ میلادی کشف شد و کارشناسان تخمین می‌زنند حدود ۱۰ درصد کل این نقشه باقی مانده باشد که این مقدار تصویرگر «کولوسئوم» و ساختمان «ماکسیموس» به همراه طراحی زمینی حمام‌ها، معبدها و خانه‌های خصوصی است.

این نقشه مرمرین اطلاعاتی ارزشمند برای درک چیدمان و طراحی رم باستان ارائه می‌کند، اما تمام قطعاتی که باقی مانده‌اند از سال ۱۹۲۴ تاکنون در کنار هم نشان داده نشده‌اند.
پنجره
ارسال نظر
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار