gardeshban.ir

منطقه سایه خوش، طبیعت شگفت انگیز و دیدنی بندر لنگه+ عکس

روستای سایه خوش از توابع بخش مرکزی شهرستان بندرلنگه محسوب می‌شود و در ۴۰ کیلومتری جنوب خمیر و ۵۵ کیلومتری بندرلنگه قرار دارد. دسترسی به این منطقه از طریق جاده ارتباطی بندر لنگه به بندر عباس میسر است.
کد خبر: ۶۱۲۷۸
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۲-1402 November 11
گردشبان (gardeshban.ir) :منطقه بیابانی سایه خوش در غرب روستایی با همین نام واقع شده است.

روستای سایه خوش از توابع بخش مرکزی شهرستان بندرلنگه محسوب می‌شود و در ۴۰ کیلومتری جنوب خمیر و ۵۵ کیلومتری بندرلنگه قرار دارد. دسترسی به این منطقه از طریق جاده ارتباطی بندر لنگه به بندر عباس میسر است.

منطقه سایه خوش به دلیل مجاورت با خلیج فارس و وجود نخلستان‌های فراوان در منطقه، از جاذبه‌های گردشگری بندر لنگه به شمار می‌آید و از سواحل زیبای جنوب محسوب می‌شود.

همچنین روستای سایه خوش با قدمتی طولانی، آثار تاریخی را از جمله بندحسن و کاروانسرای صفوی، در خود جای داده است.

آشنایی منطقه بیابانی سایه خوش

بندر لنگه یکی از بنادر مهم و قدیمی ایران است که به دلیل مرواریدهای خوبی که از آنجا صید می‌کردند، آن را به نام بندر مروارید نیز می‌شناختند.

تصور بیابان در کنار دریا شاید کمی عجیب و دور از ذهن باشد اما بیابانی در ایران با نام سایه خوش در مجاورت خلیج فارس قرار گرفته است.
این بیابان در غرب روستای سایه خوش و در ۵۵ کیلومتری بندر لنگه واقع شده است که با چشم‌اندازهای مسحورکننده‌اش چشمان هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند.

برای رسیدن به بیابان سایه خوش می‌توانید از جاده بندر لنگه به بندر عباس بروید و کلوت‌هایی با قدمتی زیاد که در اثر فرسایش باد و آب ایجاد شده‌اند را به نظاره بنشینید.

با قدم زدن در میان کلوت‌هایی که در میان بیابان داغ از زمین سربرافراشته‌اند گویی به دنیای دیگری سفر کرده‌اید. کلوت‌های بیابان سایه خوش اشکال مختلف و خارق‌العاده‌ای دارند که اگر از تخیل خوبی برخوردار باشید آنها را به شکل حیواناتی عجیب و غریب می‌بینید.

دیدن غروب خورشید از میان کلوت‌هایی کوتاه و بلند در دل بیابان از دیگر دیدنی های کویر است که تصویر و خاطره آن تا مدت‌ها با شما باقی می‌ماند.

همچنین بازدید از روستای سایه خوش که برای رسیدن به بیابان باید از آن عبور کنید را به شما پیشنهاد می‌دهیم، این روستا تاریخ و قدمتی کهن دارد و بند حسن و کاروانسرای صفوی از آثار تاریخی آن به شمار می‌آیند.

در سفر به بندر لنگه از دیدن چشمه آبگرم روستا غافل نشوید که جاذبه‌ای طبیعی محسوب می‌شود.
محل قرارگیری منطقه بیابانی سایه خوش

روستای سایه خوش بندر لنگه قدمت دور و درازی دارد و به همین دلیل آثار باستانی شگفت انگیزی مثل بند حسن و کاروانسرای صفوی دارد.

یکی از مشهورترین جاذبه های دیدنی این روستا، چشمه آب گرمی ست که در قلب خود جای داده است.

کاروانسرای صفوی در گذشته محلی بوده که گردشگران را اسکان میداده و محل استراحت کاروانیان بوده است.

این کاروانسرا شامل یک مسجد می باشد که همه امکانات رفاهی از جمله مسجد، دبستان، ۲۵ عدد آب انبار، مدرسه راهنمایی، مخابرات، دفتر پست، بانک، دسترسی به وای فای و اینترنت دهیاری و مرکز بهداشت را دارد.

در واقع یکی از دلایل جذب گردشگر در این منطقه این است که همه امکانات رفاهی را دارد و شما به دردسر نمی افتید. همچنین علاوه بر کاروانسرا، در خانه های روستایی هم به روی میهمانان و گردشگران باز است.

مشاغل اهالی روستای سایه خوش از گذشته تاکنون شامل ماهی گیری، دامداری، پرورش میگو، کشاورزی و بازرگانی بوده است که محصولات آنها هم می تواند سوغاتی خوبی برای دوستان و عزیزانتان باشد. اهالی این روستا غالبا مسلمان و اهل سنت هستند.
اگر به فکر سوغاتی اصیل و سنتی این منطقه هستید، حتما محصولات زیبایی مثل گلابتون دوزی، خوس دوزی و کم دوزی به چشمتان میخورد که شما را مجذوب خود خواهد کرد.

این محصولات سنتی را در هیچ جای دیگر نمی توانید پیدا کنید، پس آنها را از دست ندهید.

در صورتی که به این منطقه شگفت انگیز سفر کردید، چشمه آبگرم روستا را از دست ندهید. این چشمه در جاده بندر خمیر به بندر لنگه قرار داشته و فاصله اش تا بندر لنگه کمتر از ۴ کیلومتر می باشد.

این چشمه در میان شکاف های سنگ آهکی مارنی و پایین کوه قرار گرفته که بر پایه فرضیه تکنوتیک صفحه ای بنا شده است. فرضیه تکنوتیک به حرکت در مقیاس بزرگ قشر و بخش فوقانی جبه زمین اشاره دارد.

در این آب این چشمه مواد معدنی فوق العاده ای مثل منیزیم، کلر و سدیم گرم یافت می شود که شفابخش و درمان بسیاری از دردهاست.

بیابان سایه خوش و کلوت‌های به وجود آمده در آن در ۵۵ کیلومتری بندر لنگه واقع شده‌اند.

برای رسیدن به این بیابان و کلوت‌های داخل آن ابتدا باید خود را به بندر لنگه برسانید. برای دسترسی به بندرلنگه نیز می‌توانید از سه مسیر هوایی، جادهای و ریلی استفاده کنید. راحت‌ترین شیوه سفر هوایی می‌باشد.

بندر لنگه دارای فرودگاه است و شما به راحتی میتوانید با پرواز مستقیم به این بندر بیایید.

اما اگر بخواهید با قطار به این بندر بیایید، باید ابتدا به بندرعباس بروید. چون نزدیک‌ترین خط ریلی به بندر لنگه، ایستگاه بندرعباس می‌باشد. سپس از بندرعباس تا بیابانهای سایه خوش را با ماشین طی کنید.

چنانچه از مسیر جاده‌ای استفاده میکنید نیز ابتدا باید به بندرعباس برسید و سپس از همان مسیر خود را به کلوت های بیابان سایه خوش برسانید.

این بیابان در مسیر جاده ارتباطی میان بندر لنگه و بندرعباس قرار دارد.پنجره
ارسال نظر
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار