gardeshban.ir

افتتاح روزهای فرهنگی همدان در ایروان

روزهای فرهنگی همدان در ایروان پایتخت ارمنستان افتتاح شد.
کد خبر: ۶۱۳۶۸
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۲-1402 November 19
گردشبان (gardeshban.ir) :
شامگاه گذشته ۱۸ بهمن هم‌زمان با دهه مبارک فجر و چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی روزهای فرهنگی همدان با پخش نماهنگی از ظرفیت‌های هنری، طبیعی و گردشگری همدان، نوای موسیقی گروه بین‌المللی آیین، نقالی سید مهرداد کاوسی و سخنرانی معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی استان همدان در مسجد کبود شهر ایروان پایتخت ارمنستان افتتاح شد.

در این مراسم مهدی سبحانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، محمد اسدی‌موحد رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، معاون وزیر فرهنگ، علوم، آموزش و ورزش ارمنستان و دیگر استادان و نخبگان ارمنستان و ایران حضور داشتند و نمایشگاه صنایع دستی همدان با استقبال بی‌نظیر مردم ایروان و گردشگرانی از دیگر کشورها افتتاح شد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان در این مراسم  ضمن تبریک ایام‌الله دهه فجر، گفت: در این ایام خجسته شاهد برگزاری هفته فرهنگی همدان در ایروان هستیم و دیدنی‌ها، فرهنگ، هنر و خلق و خوی مردم همدان را خواهیم شناخت که به علت این اقدام مهم از مسئولان‌ استان همدان قدردانی می‌کنم.

مهدی سبحانی با بیان اینکه سیاست خارجی ابزار نرم یک کشور در خارج از مرزهای خود است، افزود: در مقوله قدرت، سیاست خارجی به عنوان قدرت نرم یک کشور مطرح می‌شود و برای رفع تخاصمات، کاهش تنش‌ها، افزایش ارتباطات و نزدیک کردن کشورها به یکدیگر، سیاست خارجی را به کار می‌گیریم.

سفیر ایران در ارمنستان با بیان اینکه سیاست خارجی دو بخش طراحی و اجرا را دربرمی‌گیرد که وقتی به بخش اجرا می‌رسیم، مقوله دیپلماسی مطرح می‌شود، تصریح کرد: دیپلماسی در معنای کلان فرایندی برای حل مخاصمات است و در معنای خرد ابزاری برای افزایش ارتباطات خارجی است.

سبحانی با این توضیح که دیپلماسی کارکردهای امنیتی، اقتصادی، فرهنگی، علمی و آموزشی دارد اما کارکردهای فرهنگی دیپلماسی مهمترین است، افزود: فرهنگ از ابتدای ورود به عرصه سیاست خارجی یکی از مهمترین کارکردها بوده و از زمان تشکیل جامعه ملل عنصر فرهنگ جای ممتازی در سیاست خارجی کشورها داشته است.

وی با تأکید بر اینکه جنس فرهنگ مشابه جنس سیاست خارجی است، گفت: هم سیاست خارجه قدرت نرم است و هم فرهنگ و قدرت نرم در خیلی از مواقع بر قدرت سخت غلبه می‌کند.

وی همچنین به مصادیقی از قدرت نرم اشاره کرد و گفت: فرهنگ مقدم بر تمدن است، تمدن برای زندگی بهتر انسان آمد اما فرهنگ قدمت بیشتری دارد.

سبحانی با تأکید بر اینکه عنصر فرهنگ بسیار بهتر از عناصر دیگر می‌تواند ما را به هم نزدیک کند چراکه با روح و روان ما سروکار دارد، بیان کرد: همکاری‌های فرهنگی بخشی جدایی‌ناپذیر از روابط ما با ارمنستان بوده و جامعه ارمنی در ایران سرمایه اجتماعی برای اتصالات فرهنگی ما با ارمنستان بوده و هست و آثار و نتایج فرهنگی درازمدت  دوستی‌های ملت‌ها را عمق می‌بخشد.

وی با بیان اینکه از وجود مدارس زبان فارسی در ارمنستان خوشحالیم و به اینکه ارمنی‌ها اهتمام به یادگیری زبان فارسی دارند؛ افتخار می‌کنیم، خاطرنشان کرد: تصمیم ارمنستان مبنی براینکه یکی از زبان‌های اختیاری دانش‌آموزان این کشور برای یادگیری، از زبان‌های کشورهای همسایه باشد دقیق و درست است.

در ادامه محمد اسدی‌موحد، رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان نیز با بیان اینکه امروز روز ارزشمندی برای دو کشور است، گفت: افتتاح روزهای فرهنگی همدان در ارمنستان می‌تواند بابی برای توسعه روابط بین دو کشور ایران و ارمنستان باشد.

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی استان همدان نیز با این توصیف که از شهر حکیم هزاره‌ها شیخ‌الرئیس بوعلی‌سینا، از شهر عالم و شاعر بزرگ باباطاهر همدانی و از پایتخت تاریخ و تمدن ایران، شهری با قدمت ۷۰۰۰ ساله آمده‌ام، گفت: من از شهر تاریخ و تمدن و فرهنگ، از شهر کتیبه‌های گنجنامه و غار علیصدر و از شهر شیرسنگی نماد هخامنشیان آمده‌ام.

محمدرضا خلجی با این توضیح که در همدان افزون بر ۲۵۰۰ جاذبه گردشگری وجود دارد که ۱۸۰۰ اثر آن ثبت ملی و جهانی شده است، تصریح کرد: در سال جاری شاهد ثبت جهانی محور فرهنگی تاریخی هگمتانه تا همدان خواهیم بود و از بزرگان و نخبگان ارمنستان دعوت می‌کنم تا میزبان آنان در همدان باشیم و از جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی همدان دیدن کنند.

وی استان همدان را پر از هنر و دست‌نگاره‌های هنری خارق‌العاده و منحصربفرد توصیف کرد و افزود: در استان همدان دو شهر جهانی سفال و سرامیک لالجین و شهر مبل منبت ملایر شهره خاص و عام‌اند همچنین شهر جهانی انگور و شهر جهانی گردو در همدان است.

خلجی توضیح داد: نمایشگاهی که شاهد افتتاح آن هستید دست‌ساخته‌های هنرمندان استان من همدان است و این آمادگی را داریم که در بخش آموزش صنایع‌دستی ارتباط خوبی با دولت ارمنستان داشته باشیم.

معاون وزیر فرهنگ، علوم، آموزش و ورزش ارمنستان نیز در ادامه این مراسم با تقدیر از سفارت جمهوری اسلامی ایران و مسئولان همدان گفت: امروز جشن و عید فرهنگ و دوستی ایران و ارمنستان است.

دانیالیان با بیان اینکه امروز بسیار خوشحال شدم که شاهد جوانان ارمنی بودم که فارسی حرف می زدند، از اجرای اثرگذار نقال همدانی تقدیر کرد.

وی با تأکید بر اینکه دوستی و همسایگی ما قدمتی هزاران ساله دارد و اجزای فرهنگی هر یک از ما در دیگری وجود دارد، گفت: گاهی برای کارشناسان دشوار است که تشخیص دهند، فرهنگی ایرانی است یا ارمنی و این به علت همسایگی و دوستی و میراث فرهنگی هزاران ساله این دو کشور است.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، در این مراسم شاهد استقبال بی‌نظیر مردم ارمنستان از اجراهای نقالی و موسیقی سنتی بودیم و در انتها نمایشگاه صنایع‌دستی همدان در ایروان با حضور مقامات ارمنستان در مسجد کبود ایروان افتتاح شد.

لازم به ذکر است که روزهای فرهنگی همدان تا برگزاری جشن روز ملی ایران در ارمنستان یعنی ۲۰ بهمن‌ماه ادامه دارد و گروه موسیقی آیین و اجرای نقالی در دانشگاه هنر، دانشگاه اسلونی و کتابخانه ملی ایروان به اجرا خواهند پرداخت.

پنجره
ارسال نظر
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
داغ
پربازدیدها