gardeshban.ir

آشنایی با پارک ملی کویر یا آفریقای کوچک ایران در گرمسار+ عکس

پارک ملی کویر با بیش از ۶۷۰ هزار هکتار مساحت در نزدیکی شهرستان گرمسار واقع در استان سمنان قرار دارد.
کد خبر: ۶۱۵۶۶
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۲-1402 December 08
گردشبان (gardeshban.ir) :پارک ملی کویر یکی از جاذبه های گردشگری ایران می باشد که در نزدیکی شهرستان گرمسار واقع در استان سمنان قرار دارد، البته بخشی از این پارک وسیع در استان های تهران، اصفهان و قم واقع شده است، در این بخش قصد داریم اطلاعاتی مختصر در رابطه با این پارک ملی در اختیار کاربران عزیز قرار دهیم.

پارک ملی کویر بیش از ۶۷۰ هزار هکتار مساحت دارد که حدود ۴۴۰ هزار هکتار به پارک ملی و ۲۵۰ هزار هکتار به منطقه محافظت شده اختصاص دارد. گفتنی است که پارک ملی کویر تنها پارک ملی ایران است که در آن، هیچ سکونتگاه انسانی، معدنی و یا چراگاه وجود ندارد، توجه داشته باشید که بخش هایی از این پارک وسیع قابل بازدید هستند و علاقمندان در صورت تمایل می توانند به سادگی از پارک ملی کویر بازدید کنند.

پارک ملی کویر در گذشته زیستگاه جانوران بسیاری بود و تعدد گونه هایی که در این منطقه وجود داشتند به قدری بالا بود که این پارک لقب آفریقای کوچک را به خود اختصاص داده بود اما امروزه از تنوع این حیات وحش کاسته شده است اما با این وجود تمامی حیوانات بیابان زی کشور ایران را می توانید در این پارک ببینید.

از جانورانی که در این پارک ملی وجود دارند می توان به یوزپلنگ آسیایی، پلنگ ایرانی، کفتار راه راه، روباه قرمز، شغال، سیاه گوش و غیره اشاره کرد.

در رابطه با پوشش گیاهی منطقه نیز باید بدانید که در این مجموعه حدود ۳۵۵ گونه مختلف از گیاهان وجود دارد که برخی از آن ها عبارتند از گرگ تیغ، نی، درمنه، شیر خشت و غیره.

لازم به ذکر است که این پارک ملی در نزدیکی کویر مرنجاب واقع شده است، توجه داشته باشید که برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با کویر مرنجاب می توانید مقاله مربوطه را بر روی سایت لحظه آخر مطالعه نمایند. علاقه مندان برای بازدید از این کویر می توانند از تور کویر مرنجاب استفاده کنند.

پنجره
ارسال نظر
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار