gardeshban.ir

کشف شمشیر هزارساله در رودخانه

بقایای یک شمشیر وایکینگی از رودخانه‌ای در بریتانیا بیرون کشیده شد.
کد خبر: ۶۱۶۸۵
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ اسفند ۱۴۰۲-1402 December 20
گردشبان (gardeshban.ir) :
کشف شمشیر هزارساله در رودخانه


گروهی از محققان اعلام کردند شمشیر زنگ‌زده‌ای که به کمک یک قلاب از یکی از رودخانه‌های واقع در انگلستان بیرون کشیده شده بود،‌ درحقیقت یک سلاح وایکینگی است که به حوالی ۸۵۰ تا ۹۷۵ میلادی تعلق دارد.

«لایوساینس»‌ نوشت «ترور پنی» در نوامبر سال ۲۰۲۳ در جست‌وجوی اشیاء گمشده در رودخانه «چِروِل» واقع در «آکسفوردشر» بود که به این اکتشاف دست یافت. قلابی که او در آن روز به عمق رودخانه فرستاده بود،‌ فقط تجهیزات داربست را بیرون کشید تا اینکه در نهایت به این شمشیر تاریخی برخورد.

«پنی» بلافاصله پس از کشف شمشیر، تصاویری از آن را در گوگل بارگذاری کرد تا آن را شناسایی کند. کاشف این شمشیر می‌گوید که با ارسال هر تصویری از این اثر تاریخی،‌ شیء‌ کشف‌شده به عنوان شمشیر واکینگی شناسایی می‌شد.

در نتیجه «پنی» با مسئولان باستان‌شناسی منطقه تماس گرفت و شمشمیر را برای انجام تحقیقات تحویل داد.

محققان در نتیجه بررسی‌های اولیه تشخیص دادند که این شیء‌ یک شمشیر وایکینگی است که قدمت آن به حوالی ۱۲۰۰ سال قبل می‌رسد.

قدمت این سلاح مربوط به دوره‌ای است که وایکینگ‌ها که در اصل غیرمسیحیانی از اسکاندیناوی بودند، برای غارت، تسخیر و تجارت با ساکسون‌های حاکم، به جزایر بریتانیا سفر کردند. وایکینگ‌ها در قرن هشتم میلادی با حمله به صومعه‌ای در «لیندیس‌فارن»، جزیره‌ای در سواحل شمال شرقی بریتانیا، در سال ۷۹۳ میلادی پا به خاک بریتانیا گذاشتند. حملات مشابهی در بریتانیا برای چندین قرن رخ داد و پس از سال ۸۳۵ میلادی زمانی که ناوگان بزرگ‌تری از وایکینگ‌ها شروع به ورود و نبرد کردند، تشدید شد. ارتش‌های سلطنتی پادشاهان بریتانیا به تدریج قلمروهایی را که وایکینگ‌ها در طول قرن دهم میلادی تصرف کرده بودند، دوباره تسخیر کردند و آنچه را مجموعه‌ای از پادشاهی‌ها بود در قلمرو جدیدی به نام «Englalond» متحد کردند.

شمشیر وایکینگی که اخیرا کشف شده است،‌ در نهایت به نمایش گذاشته خواهد شد.
برچسب ها:
پنجره
ارسال نظر
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
داغ
پربازدیدها