gardeshban.ir

طرز تهیه خاگینه خرما به روش تبریزی

خاگینه خرما یکی از دسرهای سنتی و خوشمزه ایرانی است که با استفاده از مواد اولیه ساده و در دسترس، طعمی بی‌نظیر و خاطره‌انگیز ایجاد می‌کند. 
کد خبر: ۶۱۷۵۸
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ اسفند ۱۴۰۲-1402 December 26
گردشبان (gardeshban.ir) :
طرز تهیه خاگینه خرما به روش تبریزی

خاگینه خرما یکی از دسرهای سنتی و خوشمزه ایرانی است که با استفاده از مواد اولیه ساده و در دسترس، طعمی بی‌نظیر و خاطره‌انگیز ایجاد می‌کند. این دسر که تلفیقی از خرما و زعفران است، می‌تواند در مهمانی‌ها، مناسبت‌های خاص و یا به عنوان یک شیرینی لذت‌بخش بعد از وعده‌های غذایی مورد استفاده قرار گیرد.

برای تهیه خاگینه خرما، ابتدا خرماها را جوشانده و پوست و هسته آن‌ها را جدا کنید. سپس تخم‌مرغ‌ها را با وانیل زده، ماست را اضافه کرده و آرد و بیکینگ پودر الک شده را به مخلوط افزوده و هم بزنید. زعفران دم کرده را اضافه کنید و مواد را در تابه‌ای چرب شده بریزید، خرما و گردو را اضافه کرده و بپزید. در نهایت، شربت زعفرانی را روی خاگینه پخته بریزید و با خلال پسته تزیین نمایید.

طرز تهیه خاگینه خرما به روش تبریزی


طرز تهیه خاگینه خرما

مرحله 1: آماده‌سازی خرما

ابتدا، مقداری آب در قابلمه  بریزید و روی حرارت بگذارید تا جوش آید. سپس، خرماها را داخل آب جوش بریزید و برای حدود ۳ دقیقه بجوشانید. پس از آن، با استفاده از آب سرد، پوست خرماها را راحت‌تر جدا کنید و هسته‌های آنها را خارج نمایید.
 
مرحله 2: زدن تخم‌مرغ‌ها

تخم مرغ‌ها را در یک کاسه بزرگ شکسته و همراه با وانیل اضافه کنید و با استفاده از همزن برقی، مخلوط را بزنید تا کاملاً کرمی و یکدست شود.

مرحله 3: افزودن ماست

پس از آن ماست را به مخلوط اضافه کنید و دوباره هم بزنید تا مواد کاملاً یکدست شوند. افزودن ماست باعث می‌شود که خاگینه خرما بافتی نرم‌تر و طعمی دلپذیرتر داشته باشد.

مرحله 4: اضافه کردن آرد و بیکینگ پودر

آرد و بیکینگ پودر را با هم مخلوط کرده و الک کنید .این مخلوط را به تدریج به مواد اضافه کنید و هم بزنید تا تمامی مواد به خوبی با هم ترکیب شوند.

مرحله 5: افزودن زعفران و پخت

در این مرحله، کمی زعفران دم کرده به مخلوط اضافه کنید . تابه‌ای را چرب کرده و نیمی از مواد را در تابه بریزید. سپس، تابه را با درب دمکنی بپوشانید تا مواد به خوبی پخته شوند. پس از چند دقیقه، درب را برداشته و خرماها و گردوها را روی مواد بچینید.

 مرحله 6: تهیه شربت و تکمیل پخت

برای تهیه شربت، آب، شکر، و زعفران دم کرده را در یک قابلمه کوچک مخلوط کنید و روی حرارت قرار دهید تا شربت غلیظ شود. پس از پخت کامل خاگینه و خنک شدن شربت، شربت را به آرامی روی خاگینه داغ بریزید و اجازه دهید تا جذب شود. در نهایت، می‌توانید کمی خلال پسته برای زیبایی بیشتر روی خاگینه بپاشید.

پنجره
ارسال نظر
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار