gardeshban.ir

سند مالکیت تخت جمشید رونمایی شد

سند مالکیت مجموعه جهانی تخت جمشید با حضور رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی ‌کشور و جمعی از مسئولان استانی رونمایی شد.
کد خبر: ۶۲۱۲۵
تاریخ انتشار : جمعه ۳۱ فروردين ۱۴۰۳-1403 January 31
گردشبان (gardeshban.ir) :
سند مالکیت تخت جمشید رونمایی شد

مصطفی ده‌پهلوان رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی ‌کشور در حاشیه مراسم رونمایی از سند مالکیت مجموعه جهانی تخت جمشید که به مناسبت فرارسیدن روز جهانی بنا‌ها و محوطه‌های تاریخی در این مجموعه جهانی برگزار شد، اظهارداشت: ظرفیت آثار در حوزه میراث فرهنگی در استان فارس بسیار گسترده است و شهرت جهانی دارد.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور به شعار امسال روز جهانی بنا‌ها و محوطه‌های تاریخی که به شکلی به تاب‌آوری در مقابل مخاطرات محیطی تأکید دارد اشاره کرد و گفت: معتقدم این شعار به شعار امسال از سوی مقام معظم رهبری تحت عنوان جهش تولید و مشارکت مردم مطرح‌شده گره می‌خورد چراکه اگر میراث فرهنگی پشتوانه مردمی نداشته باشد محکوم‌به فناست.

ده پهلوان افزود: برای نمونه برداشت بی‌رویه آب و فرونشست‌های زمین خطرات جبران‌ناپذیری را برای مجموعه‌های جهانی، چون تخت جمشید و پاسارگاد، نقش رستم به وجود می‌آورد.

وی با اشاره به اینکه طبق آمار‌های ارائه‌شده حدود 70 چاه غیرمجاز در دشت مرودشت پلمپ شده است. افزود: زمانی حفاظت و صیانت از آثار تاریخی به‌درستی رخ می‌دهد که علاوه بر میراث فرهنگی جامعه هدف، چون مردم و حتی ادارات و سازمان‌ها براین مهم تأکید داشته باشند.

ده‌پهلوان در ادامه سخنانش اخذ سند مالکیت مجموعه جهانی تخت جمشید را اتفاق بزرگ و مهمی دانست و گفت: موضوع صیانت و پاسداشت از میراث فرهنگی وجوه مختلفی دارد که بخشی از آن به حفاظت‌های داخلی و علمی خود مجموعه‌ها و بخش دیگر آن به قوانین و مقررات موجود برمی‌گردد.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور اضافه کرد: سند مالکیت تخت جمشید اقدامی ارزشمند و بزرگی است که باعث می‌شود که حفاظت و صیانت از این مجموعه عظیم راحت‌تر صورت گیرد.

ده‌پهلوان ادامه داد: زمانی که میراث فرهنگی در پناه قانون قرار می‌گیرد بی‌تردید راحت می‌توان از آنها حفاظت و حراست کرد.

وی، به تعامل خوب وزارت میراث فرهنگی با قوه قضاییه در بحث حفاظت از آثار تاریخی کشور اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون برای رسیدگی به جرائم حوزه میراث فرهنگی شعبه‌ای ویژه در تهران فعال‌شده است.

ده پهلوان دربخشی دیگری از سخنانش با مثبت ارزیابی کردن عملکرد مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس از فعالیت‌های ارزنده و مدیریت خوب او در ماه‌های اخیر و بعد از انتصاب در این سمت تقدیر و تشکر کرد و گفت: باید یک دست‌مریزادی به استان فارس بگویم چراکه دکتر ثابت اقلیدی مجموعه استان را به‌خوبی مدیریت کرد و شاهد بودیم که استقبال مردم در نوروز از اماکن تاریخی این استان کم‌نظیر و حتی بی‌نظیر بود؛ بنابراین گزارش امروز طی مراسمی که به مناسبت روز جهانی محوطه‌ها و بنا‌های تاریخی در مجموعه جهانی تخت جمشید برگزار شد سند مالکیت تخت جمشید با حضور تنی چند از مسئولان کشوری و استانی و شهرستان مرودشت رونمایی شد و بیش از 100 نفر از پیسشکسوتان، استادکاران، کنشگران و افراد موثر در تحقق مسولیت اجتماعی و مدیران دولتی و... تجلیل به عمل آمد.
برچسب ها:
پنجره
ارسال نظر
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار