gardeshban.ir

کشف تصویر ۱۸۰۰ساله «اسکندر مقدونی»

یک تکه برنز مینیاتوری تصویرگر «اسکندر مقدونی» در دانمارک کشف شد.
کد خبر: ۶۲۱۸۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳-1403 February 04
گردشبان (gardeshban.ir) :
کشف تصویر ۱۸۰۰ساله «اسکندر مقدونی»

گروهی با استفاده از دستگاه فلزیاب یک پرتره کوچک برنزی، تصویرگر «اسکندر مقدونی» را در یکی از جزیره‌های دانمارک پیدا کردند.

«لایوساینس» نوشته است دو فرد هنگام کاوش در زمینی واقع در شهر «رینگستد» واقع در دانمارک به این اکتشاف دست یافتند و آثار تاریخی کشف‌شده را به موزه تحویل دادند.

این شیء‌ برنزی که قطر آن حدودا ۲.۷ سانتی‌متر است، از آلیاژ برنز ریخته‌گری شده است و چهره مردی با موهای مواج را به تصویر می‌کشد که تاجی از جنس شاخ‌های پیچ‌خورده قوچ بر سر دارد.

باستان‌شناسان با توجه به ویژگی‌های چهره بلافاصله تشخیص دادند که این پرتره «اسکندر مقدونی»، فرمانروا و پادشاه باستانی مقدونیه است، که امپراتوری آن از بالکان تا پاکستان امروزی در زمان مرگ او در ۳۲ سالگی امتداد داشت.

به گفته کارشناسان، این تکه برنز ویژگی‌های مشهور «اسکندر مقدونی» همچون موهای مواج و تاج شاخ قوچ را نمایش می‌دهد و این تصویر مشابه تصویر تکه آهن دیگری است که سال‌ها قبل کشف شده است.

با اینکه محققان هنوز درباره کاربرد این شیء‌ برنزی مطمئن نیستند، اما معتقدند قدمت آن به حوالی ۲۰۰ میلادی بازمی‌گردد و ممکن است به عنوان بخشی از تزئینات یک سپر یا کمربند شمشیر به کار رفته باشد.

به گفته کارشناسان، قدمت این تکه برنز همزمان با دوران حکومت «کاراکالا» است که به عنوان امپراتور روم از سال ۱۹۸ تا ۲۱۷ میلادی حکومت می‌کرد و اطلاعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد «کاراکالا» به «اسکندر مقدونی» علاقه داشت و از او الهام می‌گرفت. 
پنجره
ارسال نظر
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار