gardeshban.ir

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت توضیح داد/

آخرین اقدام برای افزایش سهمیه حج و سود سپرده‌های حج و عمره

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت درباره آخرین وضعیت سهمیه حج ایران و ابهام‌های مربوط به سود سپرده عمره و حج توضیحاتی داد.
کد خبر: ۶۲۳۵۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۳-1403 February 19
گردشبان (gardeshban.ir) :
آخرین اقدام برای افزایش سهمیه حج و سود سپرده‌های حج و عمره


حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب در آستانه آغاز سفر حج ۱۴۰۳، به برخی ابهام‌ها و پرسش‌ها درباره سهمیه حج ایران، که در مطابقت با  جمعیت ساکن در کشور نیست و همچنین سود سپرده‌های عمره و حج که بحث‌برانگیز شده است، پاسخ داد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت درباره پیگیری‌های صورت گرفته برای افزایش سهمیه حج ایران با توجه به انتظار حدود ۹۰۰ هزار نفر در نوبت حج تمتع که با سهمیه موجود اعزام آنها بیش از ۱۰ سال زمان خواهد برد، اظهار کرد: عربستان از زمانی که تصمیم گرفت به کشورها سهمیه حج اختصاص دهد، مقرراتی را وضع کرد تا به نسبت یک‌هزارم جمعیت مسلمان هر کشور، سهمیه حج اختصاص دهد. برای ایران و حدود ۸۵ میلیون نفر جمعیت، ۸۵ هزار نفر سهمیه حج برای ایران تعیین شده و به تازگی آماری از سازمان ملل ارائه شده است که جمعیت ایران حدود ۸۹ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر اعلام شده است. این موضوع را به اطلاع کشور میزبان رسانده و مطالبه شده است که سهمیه حج ایران متناسب با این آمار جمعیتی، افزایش یابد که آنها هم قول بررسی داده‌اند.

نواب اضافه کرد: کشورهای زیادی هستند که به میزان سهمیۀ حجِ اختصاص‌یافته به آنها نمی‌توانند زائر به حج اعزام کنند، مثلا یکی از کشورهای شرق آسیا که عمدۀ جمعیت آن غیرمسلمان است برای ۱۰ درصد جمعیت مسلمان آن، سهمیه حج تعیین شده و این درحالی است که فقط ۶۰ درصد از این سهمیه را برای حج تکمیل کرده‌اند. تعدادی از کشورهای دیگر هم هستند که شرایط مشابه دارند، اما مسئله آن است که این کشورها مازاد سهمیه حج‌شان را به کشورهای دیگر نمی‌دهند. از طرفی، کشورهای دیگری هم هستند که سهمیه‌شان را کامل استفاده می‌کنند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه ایران به عربستان درخواست داده است تا سهمیه حج را افزایش دهد، گفت: افزایش سهمیه به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله نوع تعامل کشورها و هدیه دادن دولت میزبان (عربستان). زمانی بود که این کشور هرسال به میزان ۵ هزار نفر سهمیۀ اضافه به ایران اختصاص می‌داد، و زمانی که ایران در حج سال ۱۳۹۵ شرکت نکرد، این سهمیه را بین کشورهای دیگر تقسیم کردند. شنیده‌ام که در حج امسال به برخی کشورها ۱۰ هزار نفر سهمیه اضافه داده‌اند، ما هم درخواست داشته و داریم، ولی هنوز اقدام نشده است.

او با اشاره به ضرورت اختصاص سهمیه‌ای ویژۀ ایرانیان مقیم خارج از کشور، اظهار کرد: در بین ایرانی‌هایی که به هر دلیلی در خارج از کشور زندگی می‌کنند، افراد مستطیعی هستند که مایلند به حج مشرف شوند، اما کشور محل مهاجرت آنها، سهمیۀ ویژه حج تمتع ندارد و از طرفی هم، نمی‌توانند از سهمیه حج داخل ایران استفاده کنند. برای همین از وزیر حج عربستان درخواست شده همانطور که به یک‌هزارم جمعیت هر کشور سهمیه حج درنظر گرفته است، یک‌صد هزارم جمعیت مسلمان آن کشور را نیز به عنوان «سهمیه حج افراد هجرت‌کرده‌ها» درنظر گیرد، یعنی اگر سهمیه خالص زائران ایران ۸۵ هزار نفر است، یک‌صد هزارم جمعیت کشور ۸۵۰ نفر می‌شود که اگر هر سال این سهمیه به ایرانیان خارج از کشور اختصاص یابد، جمع زیادی از آنها می‌توانند به ایران سفر کنند و با گذرنامه ایرانی به حج بروند، این شیوه بهتری نسبت به روشی است که عربستان در پیش گرفته و رغبت مسلمانان را برای حج کاهش داده است. ما پیگیر این سهمیه هستیم و امیدواریم نتیجه‌بخش باشد، به‌ویژه آنکه وزیر حج عربستان موافقت اولیه را با این درخواست اعلام کرده است.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت بیان کرد: این شرایط فقط مختص ایران نیست؛ سه چهار میلیون نفر از جمعیت کشور لبنان در پنج قاره پراکنده هستند و یا در کشور ما تعداد زیادی افغانستانی هستند که مایلند به حج بروند و به سازمان حج و زیارت در ایران مراجعه و اعلام کرده‌اند که مستطیع هستند، ولی نمی‌توانند از ایران به حج بروند و راه دیگری هم ندارند، ‌ مگر اینکه به افغانستان برگردند.

نوابدرباره اقدام برای مناسب‌سازی سود سپرده‌های حج و عمره با توجه به اظهارنظرهای نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت در گذشته درباره مناسب‌سازی سود این سپرده‌ها، گفت: بانک اعلام کرده است همان سودی را به سپرده‌های حج و عمره می‌دهد که به دیگر سپرده‌ها پرداخت می‌کند. علاوه‌بر این، یک سند به ناظم متقاضی حج و عمره ثبت شده است که ارزش افزوده فوق‌العاده‌ای دارد؛ فیش های حج و عمره قیمت‌های مختلفی دارد. با این تفسیر اگر دو برادر بودند که یکی سپرده‌گذاری معمول بانک را انجام داده بود و دیگری برای حج سپرده‌گذاری کرده بود، آنکه سپرده‌گذاری حج کرده است، آورده بیشتری دارد، اما اگر ارزش این سپرده را با سرمایه‌گذاری در بازار مقایسه کنیم، طبیعتا این سود و ارزش افزوده اندک است و ما نباید کسی که برای انجام فرمان خداوند ثبت نام برای حج کرده با کار دیگری مقایسه کنیم.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت اضافه کرد: صحبتی شده است تا برای افزایش سود و یا درآمد سپرده‌های حج و عمره راهکاری پیدا شود. پیگیر هستند تا راهکاری پیدا کنند.

وی ادامه داد: ما سعی می‌کنیم از آن مقداری که به عنوان هزینه حج محسوب می‌شود دقیق مراقبت شود و در هنگام انجام برنامه‌های حج، اگر افزوده‌ای حاصل شد به زائر برگردانده شود، با همین رویکرد از هزینه حج ۱۴۰۲ میانگین هشت میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به هر زائر برگشت داده می‌شود، که به خاطر صرفه‌جویی‌های انجام شده است.

نواب گفت: در حج ۱۴۰۲ تعداد خادمان زائران کاهش یافت و به جمعیت زائران افزوده شد و متعاقب آن از هزینه این سفر کاسته شد. سال گذشته نسبت به حج ۱۳۹۸ (پیش از کرونا) ۵ کاروان بیشتر به زائران اختصاص داده شد و با لاغر کردن بخش خدمات‌دهی حج امسال نسبت به حج ۹۸، هفت کاروان زائر بیشتر اعزام می‌شود. دلیل این لاغرسازی‌ها آن است افرادی که برای حج ثبت‌نام کرده‌اند، مدت زمان طولانی در انتظار بوده‌اند، از سویی، سن این منتظران بالا رفته است و باید زودتر مشرف شوند.
پنجره
ارسال نظر
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار