gardeshban.ir

کشف راز سازه چندهزارساله

نتایج یک تحقیق جدید درباره یک سازه مدور باستانی مرموز، فرضیه جدیدی را درباره علت ساخت آن مطرح کرده است.
کد خبر: ۶۲۷۳۵
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳-1403 March 24
گردشبان (gardeshban.ir) :

کشف راز سازه چندهزارساله

نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که یک سازه مرموز چوبی و مدور متعلق به «عصر برنز»‌ که با نام «سیهنج»‌ شناخته می‌شود و در سواحل شرقی انگلستان واقع شده است، بیش از ۴,۰۰۰ قبل در تلاش برای گرم‌کردن هوا در زمان سردی آب و هوا ساخته شده است.

«لایوساینس»‌ نوشت، این فرضیه جدیدترین تلاش برای درک دلیل ساخت این سازه غرق‌شده است که به صورت یک دایره با قطر ۷.۵ متر با استفاده از ۵۵ تکه تنه درخت بلوط ساخته شده است و به طور بحث‌برانگیزی در سال ۱۹۹۹ از محل اصلی جدا و به یک موزه منتقل شد.

بر اساس سایر تحقیقات اینطور نتیجه‌گیری شده بود که این سازه برای یادبود درگذشت فردی مهم ساخته شده بود.

اما به گفته «دیوید ننس»، باستان‌شناس دانشگاه «ابردین»‌ در بریتانیا، این ایده که «سیهنچ» و سایر حلقه‌های ساخته‌شده از الوار مدفون که در مجاورت آن پیداشده‌اند برای «تمدید تابستان» ایجاد شده‌اند، با اطلاعاتی که درباره آب و هوای آن زمان شناخته شده است،‌ مطابقت دارد.

به گفته این کارشناس «سیهنج» در طول یک دوره طولانی کاهش دمای جو و زمستان‌های شدید ساخته شده است و به نظر می‌رسد که این نوع سازه‌ها با هدف پایان دادن به این وضعیت ساخته شده بودند.

«نانس» جزئیات بیشتر درباره دو سازه «سیهنج»‌ به نام‌های «هولم ۱» و «هولم ۲»‌ را در مقاله‌ای که در دوم آوریل در ژورنال «جئوژورنال» منتشر کرده بود، اطلاع‌رسانی کرد.

برچسب ها:
پنجره
ارسال نظر
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار