gardeshban.ir

مسجد شاهزاده کورکوت؛ نگینِ کهن آنتالیا+ عکس

مسجد شاهزاده کورکوت، مشهور به "کسیک مناره"، با معماری منحصربه‌فرد و تاریخ پرفراز و نشیبش، هر ساله گردشگران بسیاری را به سوی خود رهنمون می‌شود.
کد خبر: ۶۲۸۹۵
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۷ تير ۱۴۰۳-1403 April 07
گردشبان (gardeshban.ir) :

در میان انبوه جاذبه‌های تاریخی و طبیعی شهر آنتالیا، نگینی از دوران کهن خودنمایی می‌کند که گویی روایتگر قصه‌های دیرینه‌اش است.

سفری به اعماق تاریخ


این مسجد که در قلب شهر تاریخی آنتالیا واقع شده، یادگاری از دوران روم باستان است. در قرن دوم میلادی، این بنا به عنوان معبدی برای رومی‌ها ساخته شد و محل برگزاری آیین‌ها و مراسم مذهبی آنان بود.

اما گذر زمان، سرنوشت دیگری را برای این مکان رقم زد. در قرن هفتم، با هجوم اعراب و تغییر حکومت، این معبد به کلیسایی مسیحی تبدیل شد و تا قرن سیزدهم میلادی در این کاربری باقی ماند.


در این دوران بود که سلجوقیان، با فتح آنتالیا، این کلیسا را به مسجدی باشکوه تبدیل کردند و مناره‌ای زیبا به آن افزودند. این مناره، که تنها بخش سالم باقی‌مانده از بنای اصلی است، به نمادی از مسجد شاهزاده کورکوت تبدیل شده و نام "کسیک مناره" را به آن بخشیده است.

مسجد شاهزاده کورکوت در طول قرون بعد، شاهد فراز و نشیب‌های بسیاری بود. در دوران امپراتوری عثمانی، این مسجد بار دیگر به مکانی برای عبادت مسلمانان تبدیل شد و تا قرن نوزدهم میلادی کاربری خود را حفظ کرد. اما در حریقی سهمگین، بنای اصلی مسجد ویران شد و تنها مناره آن باقی ماند.

امروزه، مسجد شاهزاده کورکوت، با وجود قدمت دیرینه و آسیب‌های فراوان، همچنان به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری آنتالیا شناخته می‌شود. گردشگران می‌توانند از این مناره تاریخی دیدن کنند و در دل تاریخ پر فراز و نشیب آنتالیا غرق شوند.

معماری، حکایتی از دوران

مناره مسجد شاهزاده کورکوت، با وجود قدمت زیاد، هنوز هم شکوه و جلال معماری عثمانی را به رخ می‌کشد. تزئینات آجری این مناره، حکایتی از هنر و ظرافت معماران آن دوران را به تصویر می‌کشد.

حضور این مسجد در قلب شهر قدیمی آنتالیا، به عنوان یادگاری از دوران روم، بیزانس، سلجوقیان و عثمانی، آن را به نمادی از تاریخ کهن این شهر تبدیل کرده است.

اطلاعات تکمیلی:


آدرس: محله موراتپاشا، خیابان سیولک، شهر آنتالیا، ترکیه


نحوه دسترسی: اتوبوس، تاکسی


بهترین زمان بازدید: تمام فصول سال، به‌ویژه تابستان


نکات:


مسجد شاهزاده کورکوت در حال حاضر به عنوان موزه مورد استفاده قرار می‌گیرد و ساعات بازدید آن از ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر است.


برای ورود به این مسجد، باید هزینه ورودی پرداخت کنید.


هنگام بازدید از مسجد، به حجاب اسلامی توجه داشته باشید.


مسجد شاهزاده کورکوت، با قدمت چند هزار ساله و معماری منحصربه‌فرد، گویی دروازه‌ای به سوی تاریخ آنتالیا است. سفری به این مسجد، تجربه‌ای فراموش‌نشدنی از تاریخ، فرهنگ و هنر این شهر را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

پنجره
ارسال نظر
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
داغ
پربازدیدها