gardeshban.ir

قیام اسپانیایی‌ها علیه گردشگری!

پیش‌بینی می‌شود که هزاران نفر از سراسر جنوب اسپانیا در تظاهرات اعتراضی علیه «گردشگری انبوه» به خیابان‌های مالاگا بیایند.
کد خبر: ۶۲۹۱۵
تاریخ انتشار : شنبه ۰۹ تير ۱۴۰۳-1403 April 09
گردشبان (gardeshban.ir) :

قیام اسپانیایی‌ها علیه گردشگری!

تظاهرکنندگان از مقاصد محبوب گرانادا، سویا و کادیز در حالی قرار است امروز (شنبه ۲۹ ژوئن ۲۰۲۴) به برگزاری تظاهرات اعتراضی در واکنش به «گردشگری انبوه» اقدام کنند که پیش از این، تجمعاتی در جزایر قناری و بالئاریک برگزار شده و تظاهرات دیگری قرار است یک هفته بعد در بارسلون برپا شود.

انتظار می‌رود تعداد بازدیدکنندگان اسپانیا در سال جاری به بیش از ۱۰۰ میلیون نفر، یعنی بیش از دو برابر جمعیت این کشور برسد، حتی در صنعت گردشگری نیز این حس رو به رشد وجود دارد که همه چیز به نقطه اوج رسیده است.

اعتراض‌ها شامل موضوعاتی از اشباع فضای عمومی و امکاناتی مانند حمل و نقل عمومی تا نابودی مشاغل محلی، می‌شود، اما مسئله اصلی مشکل مسکن است. تجارت آپارتمان‌های توریستی بسیار پرسود، سهام مسکن را بلعیده و ساکنان محلی را بیرون رانده و مناطق شهری تاریخی را خالی از ساکنان بومی کرده است.

«لوکه کولمنرو» از گروه فشار «Albayzín Habitable» گرانادا، که برای محله تاریخی این شهر که یک سایت میراث جهانی یونسکو است، کارزارهایی را به راه می‌اندازد، معتقد است ساکنان، کلید این منطقه هستند و در این باره می‌گوید: «همه اینها به عنوان یک سایت میراث جهانی بسیار خوب است، اما همه چیز فقط معماری نیست. میراث همچنین شامل مردم و سنت‌های آنها و همچنین جنبه اجتماعی می‌شود؛ چیزی که ما داریم از دست می‌دهیم. گردشگری برای شهر مهم است، اما چیزی که ما به آن اعتراض داریم گردشگری است که مردم را از خانه‌هایشان بیرون می‌کند.»

به گزارش گاردین، شهردار بارسلون هفته گذشته اعلام کرد مجوزهای ۱۰ هزار آپارتمان توریستی شهر در سال ۲۰۲۸ تمدید نخواهد شد و انتظار می‌رود شهرهای دیگر نیز از این روند پیروی کنند.

«مارتی کوزو»، یک فعال مسکن بارسلون که یکی از سازمان‌دهندگان تظاهرات هفته آینده در این شهر است، اقدام شهردار بارسلون را «بیش از هر چیز تبلیغاتی» توصیف کرد و گفت: «گردشگری انبوه که مسکن را گران‌تر کرد، بسیاری را فقیر کرده است. باید از هزینه ۸۰ میلیون یورو در سال برای تبلیغ شهرها در خارج از کشور خودداری کنیم. این محدود کردن گردشگری نیست، بلکه تضمین حقوق مردمی است که در اینجا زندگی می‌کنند.»

پدیده اُورتوریسم (حضور بیش از حد گردشگران) علاوه‌بر ایجاد شرایط نامناسب برای مردم محلی باعث آلودگی و آسیب به مقاصد و مکان‌های دیدنی شده و چندین کشور و شهر در حال اجرای تدابیری علیه این موضوع هستند.

شهر سن سباستین اسپانیا نیز پیش‌تر اعلام کرده بود قصد دارد ساخت هتل‌های جدید و اقامتگاه‌های مسافران را ممنوع کند. این مقررات برای ترویج استراتژی گردشگری پایدارتر اجرایی می‌شود.

سال گذشته، آمستردام نیز یک کمپین تبلیغاتی برای جلوگیری از حضور افراطی گردشگران و سروصدای آن‌ها راه‌اندازی کرد. در فرانسه نیز در مکان‌های محبوب همچون جاذبه‌های پارک ملی کَلونک محدودیتی برای تعداد گردشگران در نظر گرفته‌ شده است.

ونیز در ایتالیا نیز با پدیده حضور بیش از حد گردشگران روبه‌روست و شمار روافزون گردشگران موجب افزایش هزینه‌های زندگی برای بومیان و آسیب به بافت تاریخی این شهر شده است. پنج سال پیش، ونیز دارای ۶۷ هزار ساکن دائمی بود و اکنون از این تعداد تنها ۵۰ هزار نفر باقی مانده است. در حال حاضر، زندگی در ونیز تنها ۲۰ درصد ارزان‌تر از زندگی در نیویورک است.

شهرداری ونیز اعلام کرده است سیستم جدیدی را برای گردشگری اعمال کرده است که شامل فرآیند رزرو و همچنین ایجاد درهای ورودی برای این شهر و دریافت ورودی از گردشگران می‌شود.

برچسب ها:
پنجره
ارسال نظر
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار