gardeshban.ir

گفت و گو/

اولویت‌های گردشگری ایران در دولت چهاردهم چه باید باشد؟

یک کارشناس گردشگری به تشریح اولویت‌های اساسی گردشگری ایران و حل و فصل برخی از موضوعات در دولت آتی پرداخت.
کد خبر: ۶۲۹۵۰
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ تير ۱۴۰۳-1403 April 15
گردشبان (gardeshban.ir) :

اولویت‌های گردشگری ایران در دولت چهاردهم چه باید باشد؟

فرید جواهرزاده در گفت‌وگو در خصوص انتظارات از دولت چهاردهم جمهوری اسلامی ایران در راستای ارتقای وضعیت گردشگری کشور اظهار کرد: مشکل گردشگری در کشور ما، ایران‌هراسی است. آنچه که اهمیت دارد دولت آینده باید در راستای رفع این موضوع گام‌های اساسی بردارد. به نظر می‌رسد اولین گام برای رفع این موضوع تغییر در سیاست خارجی کشور به عنوان مهمترین اقدام راهبردی است.

وی افزود: رئیس جمهوری برای گردشگری کشور مناسب است که بتواند سیاست آشتی با کشورهای مختلف را در دستور کار قرار دهد و با نگرش روشن به سیاست خارجی بنگرد.

این کارشناس حوزه گردشگری بیان کرد: نکته دوم حضور افراد غیرمتخصص و ناآشنا در حوزه‌های تخصصی گردشگری، آفت بخش خصوصی است. رئیس جمهور آینده و وزارت گردشگری باید افراد متخصص را به کار بگیرد تا در حوزه گردشگری مسلط باشند و بتوانند تصمیم‌سازی‌های درستی انجام دهند. آنچه که اهمیت دارد استفاده از کارشناسان واقعی، شناسنامه‌دار و ورود تخصص و بینش در فعالیت‌های گردشگری بیش از پیش باید مدنظر قرار بگیرد.

جواهرزاده خاطرنشان کرد: در حوزه تصویرسازی مطلوب می‌توان حرف‌های زیادی مطرح کرد. حوزه بازاریابی و تبلیغات، حوزه خدمات و تسهیلات گردشگری، حوزه منابع انسانی و زیرساخت‌ها از جمله حوزه‌هایی است که باید در دستور کار قرار گیرد.

وی اضافه کرد: باید روی بازارهای هدف تبلیغ و بررسی کنیم که بازارهای سنتی ما چه میزان با واقعیت هم‌خوانی دارد. در حال حاضر بازارهای هدف ایران در حوزه کشورهای شرقی و حوزه خلیج فارس باید به‌روزرسانی شود. بایستی ظرفیت‌های خاص برای توسعه گردشگری ایران را بشناسیم و محصولات گردشگری را محدود به یک گونه خاص از گردشگری نکنیم.

این کارشناس حوزه گردشگری یادآور شد: به شدت نیازمند به‌کارگیری استانداردهای بین‌المللی در ارائه خدمات گردشگری هستیم. خدمات حمل و نقلی کشور باید توسعه پیدا کند. تسهیل صدور ویزا که در دولت شهید رئیسی آغاز شد باید توسعه و شدت بیشتری پیدا کند. مشکلات بانکی و بیمه و تبادلات مالی گردشگران خارجی در ایران باید روان شده و این مشکلات رفع شود.

جواهرزاده تصریح کرد: در حوزه حمل‌ونقل هوایی چالش‌های اساسی داریم. توسعه خدمات حمل‌ونقل ما نیازمند یک ظرفیت‌سازی لازم است. بخش اصلی عدم توسعه گردشگری ایران به دلیل تحریم‌ها است که باید حل و فصل شود.

پنجره
ارسال نظر
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
داغ
پربازدیدها