gardeshban.ir

مسجد جامع تسوج، یکی از قدیمی‌ترین مساجد جامع استان آذربایجان+ عکس

مسجد جامع تسوج یکی از قدیمی‌ترین مساجد جامع استان آذربایجان است. این مسجد در شهر تسوج، در استان آذربایجان شرقی قرار دارد و در خیابان امام خمینی، محله بابا هدایت، بازار تسوج واقع شده است.
کد خبر: ۶۲۷۹۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳-1403 March 29
گردشبان (gardeshban.ir) :
مسجد جامع تسوج در شهر تسوج، در استان آذربایجان شرقی قرار دارد و در خیابان امام خمینی ، بازار تسوج واقع شده است. این مسجد یکی از قدیمی‌ترین مساجد جامع استان آذربایجان هست که در حدود سال ۹۸۹ هجری قمری و در دوره تیموریان ساخته شده.

مسجد جامع تسوج یکی از قدیمی‌ترین مساجد جامع استان آذربایجان است. این مسجد در شهر تسوج، در استان آذربایجان شرقی قرار دارد و در خیابان امام خمینی، محله بابا هدایت، بازار تسوج واقع شده است.

  

مسجد جامع تسوج, تاریخچه مسجد جامع تسوج, عکس های مسجد جامع تسوج

عکس های مسجد جامع تسوج

تاریخچه مسجد جامع تسوج 

مسجد جامع تسوج یکی از قدیمی‌ترین مساجد جامع استان آذربایجان هست که در حدود سال ۹۸۹ هجری قمری و در دوره تیموریان ساخته شده. این مسجد در داخل شهر تسوج واقع شده و به عنوان یکی از آثار ملی ایران با شمارهٔ ثبت ۷۸۱ به ثبت رسیده است.

آیا مسجد جامع تسوج باز است؟

بله، مسجد جامع تسوج باز است. درب اصلی مسجد در وسط بازار تسوج قرار دارد.

  

مسجد جامع تسوج, تاریخچه مسجد جامع تسوج, معماری مسجد جامع تسوج

معماری مسجد جامع تسوج

معماری‌ مسجد جامع تسوج

مسجد جامع تسوج در شهرستان شبستر واقع شده و مربوط به سدهٔ ۱۰ ه.ق است. معماری این مسجد کاملاً آجری و ساده است و اثری از تزییناتی مثل کاشی کاری یا مقرنس کاری در آن وجود ندارد.

مسجد جامع تسوج دو در ورودی دارد. در سمت غربی، در کوچکی قرار دارد و در حال حاضر کارایی خود را از دست داده است. برای ورود به مسجد می‌توانید از در دوم آن که در وسط بازار تسوج قرار دارد، استفاده کنید. این در به یک خانه باز می‌شود که دارای باغچه است. در این محل، وضوخانه در سمت غربی و  دکانهای موقوفه مسجد در سمت شرقی وجود دارد. همچنین در شمال حیاط، دکان‌های بازار را مشاهده می‌کنید.

مسجد جامع تسوج از بخش‌هایی همچون گنبد، صفه‌ روباز برای نماز جماعت، سرداب مقبره، شش حجره مخصوص طلبه‌ها و یک باغ در بخش جنوبی تشکیل شده است.

وقتی به محوطه مسجد وارد می‌شوید، دو مناره بلند و باریک در دو طرف در ورودی مسجد را مشاهده می‌کنید. این مناره‌ها فاقد کلاهک هستند و راه‌پله‌ای مارپیچی دارند. مناره‌ها دچار آسیب دیدگی‌هایی شده‌اند. در جلوی مناره غربی، یک درخت چنار سرزنده وجود دارد که به چشم می‌خورد.

مساحت مسجد جامع تسوج حدود ۱۱۲۰ مترمربع است و ابعاد آن حدود ۳۲ در ۳۵ متر هستند. برای ساخت این مسجد، بیست و چهار عدد ستون استفاده شده است. چهار عدد از این ستون‌ها آجری هستند، در حالی که بقیه ستون‌ها از سنگ ساخته شده‌اند و از سرستون‌های مقرنس سنگی زیبایی برخوردارند.

اگر به دو طرف شرقی و غربی مسجد نگاه کنید، بخش‌های بزرگی را که به نام "خواجه‌نشین" شناخته می‌شوند، مشاهده خواهید کرد. این خواجه‌نشین‌ها دارای ۴ متر طول و کمی بیش از ۵ متر عرض هستند. همچنین، مسجد جامع تسوج دارای سرداب در دو سمت است که بخشی از آن با قطعات شکسته کلوخ و آجر پر شده است.

  

مسجد جامع تسوج, تاریخچه مسجد جامع تسوج, نمای داخلی مسجد جامع تسوج

نمای داخلی مسجد جامع تسوج

مکانهای دیدنی در نزدیکی مسجد جامع تسوج 

در نزدیکی مسجد جامع تسوج، مناظر زیبایی وجود دارد که می‌توانید با دیدن آن‌ها از این منطقه لذت ببرید. برخی از مناظر زیبا در نزدیکی مسجد جامع تسوج عبارتند از:

1. آبشار طسوج: این آبشار در ۱۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان تسوج واقع شده است و به دلیل زیبایی و جذابیت خود، همواره مورد توجه گردشگران قرار دارد.

 

2. پل طسوج: این پل در ۱۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان تسوج واقع شده است و به دلیل زیبایی و جذابیت خود، همواره مورد توجه گردشگران قرار دارد.

 

3. باغ‌های میوه: در نزدیکی مسجد جامع تسوج، باغ‌های میوه‌ای همچون باغ‌های سیب و گردو وجود دارند که با زیبایی خود، همواره مورد توجه گردشگران قرار دارند.

  

مسجد جامع تسوج, تاریخچه مسجد جامع تسوج, مسجد جامع تسوج بیست و چهار عدد ستون دارد

مسجد جامع تسوج بیست و چهار عدد ستون دارد

سوالات متداول درباره مسجد جامع تسوج

موقعیت مسجد جامع تسوج کجاست؟

مسجد جامع تسوج در شهر تسوج، در استان آذربایجان شرقی قرار دارد.

چند در ورودی مسجد جامع تسوج وجود دارد؟

دو در ورودی مسجد جامع تسوج وجود دارد.

مسجد جامع تسوج چه ابعادی دارد؟

مسجد جامع تسوج ابعاد حدود ۳۲ در ۳۵ متر دارد و مساحت آن حدود ۱۱۲۰ مترمربع است.

بخش‌هایی که در مسجد جامع تسوج وجود دارند؟

مسجد جامع تسوج شامل بخش‌هایی همچون گنبد، صفه‌ روباز برای نماز جماعت، سرداب مقبره، شش حجره مخصوص طلبه‌ها و یک باغ در بخش جنوبی می‌باشد.

مناره‌های مسجد جامع تسوج چه ویژگی‌هایی دارند؟

مناره‌های مسجد جامع تسوج بلند و باریک هستند و دارای راه‌پله‌ای مارپیچی هستند. این مناره‌ها فاقد کلاهک هستند و دچار آسیب دیدگی‌هایی شده‌اند.

آیا مسجد جامع تسوج دارای سرداب است؟

بله، مسجد جامع تسوج دارای سرداب در دو سمت است که بخشی از آن با قطعات شکسته کلوخ و آجر پر شده است.

برچسب ها:
پنجره
ارسال نظر
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار