gardeshban.ir

دولت ایتالیا قصد دارد آشپزی ایتالیایی را به عنوان نامزد امسال برای پیوستن به فهرست میراث فرهنگی ناملموس یونسکو معرفی کند.
کد خبر: ۵۷۸۹۲
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ فروردين ۱۴۰۲-1402 January 21
گردشبان (gardeshban.ir) :
آشپزی ایتالیایی ثبت جهانی می‌شود


دولت ایتالیا بنا به پیشنهاد وزرای کشاورزی «فرانچسکو لولوبریجیدا» و فرهنگ «جنارو سانگولیانو» تصمیم گرفته است که آشپزی ایتالیایی را امسال برای ثبت در فهرست میراث فرهنگی ناملموس بشریت در یونسکو معرفی کند.

این پرونده توسط وزارت خارجه به یونسکو ارسال می‌شود و روند ارزیابی آغاز خواهد شد که حداکثر تا دسامبر ۲۰۲۵ تکمیل می‌شود. در این پرونده غذاهای و آشپزی ایتالیایی به عنوان «ترکیبی از شیوه‌های اجتماعی، آیین‌ها و حرکات مبتنی بر بسیاری از طعم‌های محلی» تعریف شده است.

این سنت‌ها نشان‌دهنده تنوع زیست‌فرهنگی کشور ایتالیاست و بر مبنای وجه مشترک درک لحظۀ تهیه و مصرف غذا به عنوان فرصتی برای گپ و گفت‌وگو است. این پرونده توسط پروفسور دانشگاه «LUISS» رم (پیر لوئیجی پتریلو)، نوشته شده است.

آشپزی ایتالیایی ثبت جهانی می‌شود


کشور ایتالیا تاکنون ۱۷ مورد از آئین و سنت‌های خود را در فهرست میراث فرهنگی ناملموس یونسکو به ثبت جهانی رسانده است. همچنین این کشور با ثبت ۵۱ محوطه در فهرست میراث جهانی یونسکو از این حیث در رتبه نخست جهان قرار دارد.
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار