gardeshban.ir

باستان‌شناسان حین کاوش در شهر باستانی «آیزانوی» واقع در ترکیه بقایای مواد آرایشی و جواهرات رومی دوهزارساله را کشف کردند.
کد خبر: ۵۹۹۲۳
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۲-1402 July 05
گردشبان (gardeshban.ir) :
کشف مواد آرایشی دوهزارساله+ عکس


باستان‌شناسان در جریان فعالیت در شهر باستانی «آیزانوی» واقع در استان «کوتاهیه» بقایای لوازم زینتی، از جمله مواد آرایشی و جواهراتی را کشف کرده‌اند که قدمت آن‌ها به بیش از دوهزار سال پیش بازمی‌گردد و گمان می‌رود به زنان رومی تعلق داشته است.

کاوشگران همچنین نوشته‌های مختلفی را کشف کردند که بینش جدیدی درباره ساخت و اداره مغازه‌های باستانی ارائه می‌دهد و پنجره جدیدی را به روی ساختار تجاری و اجتماعی این شهر باستانی باز می‌کند.

به گفته باستان‌شناسی که سرپرستی کاوش در این محوطه را بر عهده دارد،‌ بخش زیادی از کاوش‌های اخیر در محوطه بازاری این شهر و در مجاورت بقایای معبد «زئوس»‌ انجام شده است. شهر باستانی «آیزانوی» به دلیل بقایای بسیار سالم معبد «زئوس» شهرت دارد.

باستان‌شناسان در جریان تلاش‌های اخیر موفق شدند، به بقایای تعدادی از مغازه‌هایی دست پیدا کنند که برای بیش از ۲۰۰۰ سال در این شهر مدفون شده بودند.

کشف مواد آرایشی دوهزارساله+ عکس


صدف‌هایی که برای نگهداری از مواد آرایش مورد استفاده قرار می‌گرفتند

در امپراتوری روم، مواد آرایشی همچون رژگونه و سایه چشم درون صدف قرار داده می‌شد و مورد استفاده قرار می‌گرفت.

کشف مواد آرایشی دوهزارساله+ عکس


رنگدانه‌های آرایشی که در این شهر باستانی کشف شده است

کاوشگران اخیرا تعداد زیادی صدف را در یکی از مغازه‌های این شهر باستانی کشف کرده‌اند. به گفته باستان‌شناسان در مجموع رنگ‌های آرایشی در ۱۰ طیف مختلف در این مکان کشف شده است که بیشتر آن‌ها صورتی و سرخ بودند. جزئیات این مواد هنوز اعلام نشده است.
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار