gardeshban.ir

تالاب ازگن دورود که به تالاب قارون نیز شناخته می‌شود، یکی از تالاب‌های استان لرستان است که در دامنه کوه پریز و کوه قارون در ۲۵ کیلومتری شهر دورود قرار گرفته ‌است.
کد خبر: ۵۹۸۹۹
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۲-1402 July 03
گردشبان (gardeshban.ir) :
استان لرستان یکی از استان های بسیار زیباست که طبیعت بکر آن و مکان های طبیعی این استان باعث شده است که اسم و آوازه آن به عنوان استانی سرسبز و زیبا سر زبان ها باشد و هر ساله گردشگران زیادی به سمت آن جذب می شوند. یکی از جاهای دیدنی این استان تالاب ازگن دورود است.

تالاب ازگن دورود


تالاب ازگن دورود که به تالاب قارون نیز شناخته می‌شود، یکی از تالاب‌های استان لرستان است که در دامنه کوه پریز و کوه قارون در ۲۵ کیلومتری شهر دورود قرار گرفته ‌است. تالابی که از چشم هیچ طبیعت گرد و کوهنوردی در این استان و شهرستان پنهان نمانده است. این تالاب فصلی است و عموما تا اواخر بهار آب دارد و پس از آن خشک می‌شود.

تالاب ازگن از طریق جمع شدن آب باران یا ذوب شدن برف‌ها در دامنه کوه قارون شکل گرفته و چشم‌انداز زیبایی را به‌وجود آورده ‌است. آبشار آبگرمه نیز با فاصله زمانی ۳۰ دقیقه و قله قارون با ارتفاع ۲۲۰۰ متر از دیگر جاذبه های این منطقه هستند.
پوشش گیاهی و جانوری

گونه‌های گیاهی منطقه شامل نرگس، زنبق، میخک وحشی، نعناع و پونه است. گیاه گندمین در این منطقه زیاد است که برای عکاسی صحنه‌های نابی را به وجود می‌آورد. گونه‌های جانوری منطقه شامل خرس قهوه‌ای، پلنگ، گرگ، گراز، بز کوهی و اسب وحشی است.
بهترین فصل سفر

بهترین زمان بازدید از این تالاب اوایل فروردین تا اوایل خرداد است و پس از آن تالاب ازگن خشک می شود. به خاطر آب زلال و شیرین این تالاب، در فصل بهار اسب‌های وحشی به این تالاب جذب می‌شوند و زیبایی تالاب با حضورشان هزاران برابر می‌شود.

تالاب ازگن دورود


همه طبیعت منحصر بفرد این منطقه شما را مجذوب خود خواهد کرد. با رسیدن به روستای کوچک گورکش با خانه‌های کاهگلی، آرزوی زندگی در این منطقه را در دل خواهید پروراند. هر بیننده‌ای با دیدن این سرزمین روح خود را در این مکان جا خواهد گذاشت. سفر به سرزمین آبشارها پیشنهادی خیال انگیز خواهد بود، پس بار سفر ببنیدید و این جادوگر طبیعی را از نزدیک نظاره‌گر باشید.

دسترسی

برای رفتن به این منطقه زیبا کافیست به شهر دورود آمده و از آنجا در مسیر خط آهن به سمت جنوب و در جاده پیرعبدالله حرکت نماید. بعد از طی مسیر حدودا یک ساعتی و اتمام جاده آسفالتی وارد جاده خاکی شده و ادامه مسیر را با پیاده رویی 35 دقیقه ایی چشم اندازی زیبا از تالاب ازگن را مشاهده خواهید نمود.

در مسیر رسیدن به این تالاب، پریز کوه صلابتش را به رخ می کشد و هر گردشگری مسخ زیبایی حیرت انگیز کوههای مخملی بکر و دست نخورده دورود پایتخت طبیعت ایران می شود. در ادامه تصاویر بیشتر و فیلمی بسیار زیبا از تالاب ازگن را ببینید. (عکس ها از احمد مصطفی پور)


تالاب ازگن دورود


تالاب ازگن دورود


مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار