gardeshban.ir

معاون اول رئیس جمهور گفت: راه‌آهن شلمچه ـ بصره با همراهی دو کشور ایران و عراق حداکثر تا دو سال آینده به سرانجام می‌رسد و امیدواریم برای دو کشور و همچنین سایر کشورهای منطقه منشاء خیر و برکت باشد.
کد خبر: ۵۹۶۲۵
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ شهريور ۱۴۰۲-1402 June 11
گردشبان (gardeshban.ir) :
راه‌آهن شلمچه ـ بصره حداکثر تا دو سال آینده به سرانجام می‌رسد


محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور برای بازدید از پایانه‌های مرزی و شرکت در مراسم آغاز عملیات اجرایی راه‌آهن شلمچه - بصره که با حضور محمد شیاع السودانی نخست‌وزیر عراق برگزار می‌شود، راهی استان خوزستان شد.

وی پیش از این سفر یک‌روزه، پروژه راه‌آهن شلمچه ـ بصره را طرحی راهبردی برای ایران و عراق و تحول در منطقه غرب آسیا خواند که علاوه بر اتصال راه‌آهن دو کشور، می‌تواند تکمیل کننده مسیرهای بین المللی حمل و نقل باشد.

معاون اول رئیس جمهور گفت: همه کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای به دو کریدور شمال ـ جنوب و شرق ـ غرب نیاز دارند وجز راهبردهای جدی ما است. این پروژه یکی از مواردی است که از پیش از انقلاب، مدنظر ایران و عراق بوده است که متاسفانه تکمیل نشده است.

وی افزود: با این ۳۲ کیلومتری که‌ از شلمچه به بصره می‌رود ایران به مدیترانه وصل می شود ضمن اینکه برای همه کشورهای غرب آسیایی موقعیت مهمی بشمار می رود. خوشبختانه پیش برد این طرح توسط دولت عراق مصوب شده و نخست وزیر عراق هم مصمم به تکمیل آن است، اگر این طرح به تکمیل برسد تحول بسیار مهمی در منطقه است.

مخبر تصریح کرد: در راستای سیاست تقویت روابط با همسایگان و پس از دو سال پیگیری مداوم این مسیر مهم با همراهی دو کشور حداکثر تا دو سال آینده به سرانجام می‌رسد که امیدواریم برای هر دو کشور ایران و عراق و همچنین کشورهای منطقه منشاء خیر و برکت باشد.

معاون اول رئیس‌جمهور، اتصال خطوط ریلی ایران به عراق و امتداد آن تا دریای مدیترانه پس از چند دهه را اتفاقی مبارک دانست و تصریح کرد: با تکمیل راه‌آهن شلمچه به بصره، علاوه بر جهش فوق العاده در تبادلات تجاری و بازرگانی دو کشور، سایر کشورهایی که در شرق جهان قرار دارند، می‌توانند از خطوط ریلی ایران به نیمه غربی و کشورهای حوزه مدیترانه دسترسی پیدا کنند؛ همچنین امیدواریم این خط پس از راه‌اندازی در تسهیل مسافرت بین ایران و عراق خصوصاً در شهرهای زیارتی نجف و کربلا نقش ویژه‌ای داشته باشد.

عملیات اجرایی ۳۲ کیلومتر راه آهن شلمچه تا بصره، امروز (شنبه) در مراسمی با حضور معاون اول رئیس‌جمهور ایران و نخست‌وزیر عراق در نقطه صفر مرزی آغاز می‌شود.
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار