gardeshban.ir

سمنان جاذبه‌های طبیعی بسیار دیدنی دارد از این رو با ما همراه باشید و درباره کوه اژدها؛ جاذبه‌ای متحیرکننده در سمنان بدانید.
کد خبر: ۵۹۵۹۸
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۹ شهريور ۱۴۰۲-1402 June 09
گردشبان (gardeshban.ir) :کوه اژدها با ۱۲۶۵ متر ارتفاع، از منحصربه‌فردترین جاهای دیدنی گرمسار به شمار می‌آید. این کوه یکی از کوه‌های جالب با چین‌خوردگی‌های عجیب است که بر اثر فعل و انفعالات زمین‌شناسی در طی سالیان دراز به‌وجود آمده‌اند. کوه شامل نوارهای قرمز، قهوه‌ای و سفید رنگ موج وار و درهم تنیده‌ می‌شود که یک ساختار خاص را پدید می‌آورند. این چین‌خوردگی‌ها مرکب از لایه‌هایی با جنس‌های سنگ‌ماسه، شن و سنگ جوش هستند.

آشنایی با کوه حیرت‌انگیز اژدها در سمنان

کوه اژدها در استان سمنان واقع است. یکی از دیدنی ترین و کم نظیرترین پدیده‌های ساختمانی ایران، چین خوردگی شمال گرمسار است. مردم محلی کوه در برگیرنده این پدیده را کوه اژدها می نامند. نوارهای سرخ، قهوه ای و سپید رنگ سازند سرخ بالایی (میوسن) به شکلی موج گونه در هم پیچیده اند و یک ساختار دیدنی را پدید آورده اند.

این پدیده در تناوبی از سنگ ماسه، شیل و سنگ جوش شکل گرفته است. این پدیده زمین شناسی چین مرکب نایمده می شود. نیروها از دو جهت و همزمان وارد شده و باعث بوجود آمدن این چین های دیدنی شده است.
تصویر مربوط به چین اژدها است که از سمت شرق (سمت راست تصویر) منتهی به "گسل اژدها” و از سمت غرب (سمت چپ تصویر) منتهی به "شغال دره” می شود. گسل نرمال اژدها باعث جدا شدن دو توده یکی به سن ائوالیگوسن و دیگری میو پلیوسن گردیده است.

گسل گرمسار نیز که کل منطقه را تحت تاثیر قرار داده و از پای کوه اژدها رد می شود. این استرس ها باعث شده تا چین خوردگی که در تصویر دیده می شود از حالت افقی خود خارج شده و شکلی مانند اژدها ایجاد شود. کوه اژدها از طریق جاده ارتباطی تهران-گرمسار، قبل از ورودی شهر گرمسار قابل مشاهده و دسترسی است.

شهر گرمسار جاذبه‌های طبیعی و تاریخی زیادی دارد که این کوه یک نمونه خاص و هیجان‌انگیز از این جاذبه‌هاست. این کوه دارای سنگ‌ها، شیارها و کانی‌های رنگی است که با تابش نور خورشید به آن‌ها، این نور منعکس شده و منظره‌ای دیدنی و هیجان‌انگیز به وجود می‌آورد.

به صورت کلی کوه‌های این منطقه دارای چین خوردگی‌ها و شکل‌های عجیب هستند؛ ظاهر و شکل این کوه نیز به گونه‌ای است که انگار یک اژدها روی زمین کشیده شده و چین خوردگی‌های کوه هم ردی از همین کشیده شدن است.
رنگ‌های قهوه‌ای، قرمز و سفیدی که مانند موج روی این کوه وجود دارند، چنین شباهتی را ایجاد کرده‌اند.

در این منطقه تفریحات دیگری هم وجود دارد که می‌توانید تجربه کنید؛ مثلا می‌توانید در این کوهستان دوچرخه‌سواری و یک دل سیر ماجراجوی کنید. همچنین کوه‌های این منطقه به دلیل اشکال و رنگ‌های خاصی که دارند، بهترین مناظر را برای عکاسی فراهم کرده‌اند؛ پس یادتان نرود با این کوه یک سلفی یادگاری بگیرید.

در نزدیکی کوه اژدها گرمسار جاذبه‌های گردشگری دیگری هم وجود دارد. اگر تا آنجا رفتید، فرصت بازدید از این مکان‌های دیدنی را از دست ندهید. مثلا در قسمت شرقی این کوه یک دره وجود دارد که با طی کردن آن به غار نمکی می‌رسید.

از دیگر جاذبه‌های پرطرفدار گرمسار هم می‌توان قصر بهرام گور، کاروانسرای مربوط به دوره صفویه، تنگه ظلمات، غارهای نمکی، کویر بزرگ ریگ جن، گنبد نمگی کوهدشت، پارک ملی کویر ایران، خانه تاریخی باقری‌ها، آب انبار تاریخی را نام برد. برخی از این جاذبه‌ها حتی شهرت جهانی دارند.
دسترسی به کوه اژدها

شهرستان گرمسار دارای کوه‌هایی است که اشکال و چین‌خوردگی‌های منحصربه‌فردی دارند. سالانه گردشگران زیادی برای دیدن این کوه‌ها و جاذبه‌های گردشگری و تاریخی این شهرستان به این منطقه سفر می‌کنند. یکی از این کوه‌ها که از بقیه آن‌ها متفاوت است، کوه اژدها نام دارد. ارتفاع این کوه ۱۲۶۵ متر است.

برای دیدن این کوه باید به استان سمنان، در فاصله یازده کیلومتری غرب مرکز شهرستان گرمسار، دهستان لجران بروید. به صورت دقیق‌تر برای دسترسی به این کوه از تهران باید ابتدا به سمت مشهد حرکت کرده و ۹۴ کیلومتر برانید تا به فاصله یازده کیلومتری از شهرستان گرمسار برسید.

در این مسیر، از شهرک صنعتی گرمسار که عبور کردید کمی جلوتر، قبل از ورودی شهر در سمت چپ‌تان یک کوه با ظاهری عجیب، شیارهای رنگی و خاص توجه شما را به خودش جلب می‌کند؛ این کوه همان کوه اژدها گرمسار است.

پس از مشاهده این کوه باید خودروی خود را پارک کرده و چند دقیقه پیاده‌روی کنید تا به پای کوه برسید.
مسیری که باید پیاده تا پای کوه بروید، مسیری سنگلاخی است؛ پس برای دیدن چین خوردگی‌های کوه از نزدیک باید کفش مناسب کوهنوردی به پا کرده و یک بطری آب همراه داشته باشید. پس از کمی کوهنوردی خود را در بالای چین خوردگی‌های رنگی خواهید یافت.

تصور کنید در میانه جاده در حال رانندگی هستید به ناگاه با صحنه‌ای مواجه می‌شوید که اگر از قوه تخیل بالایی برخوردار باشید بر روی کوه نقوش منحنی شکلی را می‌بینید که اهالی نام اژدها را بر آن نهاده‌اند. مردم گرمسار معتقدند که اژدهایی عظیم با چنگال هایش این طرح رنگارنگ را بر بدنه کوه کشیده است. اژدهایی که در کویر گرمسار به مسافران خوش‌آمد می‌گوید و از آنان به گرمی استقبال می‌کند.
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار