gardeshban.ir

بافت یکی از شهرهای کوهستانی استان کرمان است که در ۱۶۵ کیلومتری جنوب مرکز استان کرمان، با ارتفاعی حدود ۲۳۰۰ متر یکی از مرتفع شهرهای ایران و خوش آب و هواترین شهرهای استان کرمان است.
کد خبر: ۵۹۵۶۶
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۶ شهريور ۱۴۰۲-1402 June 06
گردشبان (gardeshban.ir) :
بافت یکی از شهرهای کوهستانی استان کرمان است که در ۱۶۵ کیلومتری جنوب مرکز استان کرمان، با ارتفاعی حدود ۲۳۰۰ متر یکی از مرتفع شهرهای ایران و خوش آب و هواترین شهرهای استان کرمان است. بافت با داشتن شرایط ویژهٔ دما و ارتفاع بالا و بارش مناسب دارای بزرگترین پهنهٔ جنگلی جنوب شرق ایران است. 

مساحت جنگلهای این شهرستان ۳۵۰٬۰۰۰ هکتار می‌باشد.شهر بافت توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) به عنوان یکی از ۷۰ شهر سالم ایران و یکی از هزار شهر سالم جهان معرفی شده‌استهمچنین شهر بافت دومین تولیدکنندهٔ گردو در ایران است .

قلعه کرد علی

این قلعه در وکیل‌آباد دشتاب قرار دارد و توسط شخصی به نام کردعلی ساخته شده‌ است. برای دفاع از قلعه ، خندق بزرگی در اطراف آن حفر کرده اند و در روز توسط پل تخته‌ای از روی این خندق رفت‌وآمد می‌کرده‌اند و شب‌ها پل را از روی خندق برمی‌داشته‌اند تا از هجوم غارتگران محفوظ باشند. این قلعه حد واسط قلعه هشون و قلعه مرتضی خبر قرار داشته و در هنگام خطر و درگیری، با روشن کردن آتش و ایجاد دود قلعه‌های دیگر را برای پشتیبانی خبر می‌کرده‌اند.

جاهای دیدنی بافت


غار طرنگ (طولانی ترین غار آبی ایران)

در ۷۰ کیلومتری جنوب شهر بافت ، غار ترنگ که از دسته غارهای آهکی می باشد به عنوان یکی از زیباترین غارهای استان کرمان با تالارها و راهروهای زیبا و نیز حوضچه آب جاری که در انتهای آن قرار دارد مقصدی است برای علاقمندان به غار نوردی و ماجراجویی در طبیعت ، اگرچه ارتفاعات ترنگ پوشیده از انبوه درختان است و بر دهانه غار نیز درخت بزرگی روییده اما این غار از داخل روستای ترنگ به خوبی دیده می شود.

جاهای دیدنی بافت


غار شب پره

این غار در شمال پارک ملی خبر در مسیر دره‌ای با همین نام در شهرستان بافت واقع شده است که منتهی الیه این دره به پایین قله چاه برف می‌رسد. طول این غار تقریباً ۷۰ متر و قطر دهانه آن ۳۰ متر و ارتفاع آن ۱۵ متر می‌باشد. از زیبایی‌های داخل غار می‌توان به سنگ‌های آهکی کاملاً دگرگون شده اشاره نمود که به مرمر تبدیل شده‌اند. از دیگر زیبایی‌های این غار وجود قندیل‌هایی است که در صورت فراوانی بارندگی‌های سالانه، از سقف غار آب می‌چکد. در قسمت انتهایی غار چاهی وجود دارد که به وسیله انسان و به دلایل نامعلومی حفر شده است. بر روی دیواره انتهایی غار لکه‌های سیاه رنگی وجود دارد که اهالی محل آن را مومیایی می‌نامند که خاصیت معجزه‌آسایی در درمان شکستگی استخوان دارد. علت به وجود آمدن آن نفوذ آب در رگه‌های سنگ آهک و بیرون آمدن آن از سوی دیگر است.

جاهای دیدنی بافت


آبشار سه کاسه

این آبشار در یک کیلومتری جنوب روستای جهان‌جان در ۲۵ کیلومتری شهرستان بافت در مسیر جاده اصلی بافت- کرمان قرار دارد. آبشار سه کاسه پس از ریزش از یک ارتفاع ۱۰ متری سنگی وارد سه کاسه پلکانی می‌گردد و به همین دلیل به این نام مشهور شده است. این آبشار درون تنگه رودخانه جهان‌جان واقع است. این رودخانه پس از تشکیل آبشار، مسیر خود به سمت جنوب در میان دره را ادامه می‌دهد و پس از عبور از بن گود به سد بافت می‌ریزد.

جاهای دیدنی بافت


آبشارهای خوشکار

خوشکار نام روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان بافت در دهستان کیسکان است. این روستا منبع غنی و متنوع از صدها گیاه دارویی و همچنین دو آبشار زیبا می باشد.آبشارهای خوشکار شامل دو آبشار هستند و در مسیر موسوم به خوشکار قرار دارند که مسیر صعود به قله لاله زار در ارتفاعات بحر آسمان است.آبشارهای خوشکار که در کیسکان و در روستای خوشکار واقع شده اند، آبشاری زیبا، بکر و دیدنی با آبی گوارا و خنک است که می ‌تواند تفرجگاه مناسبی برای علاقه‌ مندان به طبیعت و کوهنوردی باشد.

درخت چنار کهنسال ترنگ

این درخت کهنسال در روستای ترنگ از توابع شهرستان بافت در استان کرمان است که طبق نظر کارشناسان، قدمتی ۱۴۰۰ ساله دارد و جزو قدیمی‌ترین درختان چنار کهنسال کشور محسوب می‌شود.

سنگ پهن بافت

در ۲۵ کیلومتری غرب شهر بافت ، صخره ای زیبا با ارتفاعی بیش از ۱۰۰ متر قرارداد . همچنین در سطح فوقانی این صخره آثار معماری جالبی، منسوب به دوره ساسانی دیده می شود.

جاهای دیدنی بافت


سد بافت

سد مخزنی بافت یک سد در شهر بافت استان کرمان است. گنجایش این سد ۴۰ میلیون مترمکعب است و در ۴ کیلومتری شمال شرقی شهر بافت واقع شده‌است.


جاهای دیدنی بافت

مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار