gardeshban.ir

ضرغامی/
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: کشورهای عضو اکو باید در مسیر تقویت و ترویج سفرهای زمینی ارزان بین این کشورها گام بردارند تا فرصت گردشگری بین این کشورها بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
کد خبر: ۵۳۳۴۰
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۱-1401 February 20
گردشبان (gardeshban.ir) :
کشورهای عضو اکو گردشگری زمینی را تسهیل کنند / مازندران الگویی از ایرانِ بزرگ استعزت‌الله ضرغامی روز سه‌شنبه در مراسم افتتاحیه رویداد بین‌المللی ساری۲۰۲۲ که با حضور مدیران اتحادیه اکو، سفرای کشورهای عضو و مسئولان ملی و استانی در هتل بادله برگزار شد ، اظهار کرد: سازمان همکاری‌های اقتصادی که با فلسفه روشنی حدود ۶ دهه پیش با عضویت سه کشور شروع به کار کرد و اکنون ۱۰ عضو دارد باید در فعالیت‌های اقتصادی امروز جهان هوشمندانه عمل کند. گردشگری امروز  یک انتخاب نیست، ضرورت است و رکن مهم اقتصادی جهان محسوب می‌شود.

وی افزود: اگر کشور قطر در این منطقه برای فوتبال دویست میلیارد دلار هزینه می‌کند نشان دهنده ارزیابی اقتصادی از گردشگری است.

این مسئول تصریح کرد: سهم گردشگری از تولید ناخالص جهانی ۱۰ درصد است، اما کشورهای عضو اکو که بهترین مزیت‌های گردشگری را دارند فقط ۷ درصد از این سهم را در اختبار گرفته‌اند. ما باید سهم بیشتری داشته باشیم. اگر این جامعه ۴۵۰ میلیون نفری درست مدیریت شود این هدف محقق می‌شود.

وزیر میراث فرهنگی افزود: باید با هماهنگی بین کشورها و دفاتر خدمات مسافرتی برنامه‌ریزی جامعی شود تا در کنار افزایش زیرساخت‌های مختلف و خطوط هوایی، گردشگری زمینی بین کشورهای عضو را به عنوان گردشگری ارزان راه‌اندازی کنند. ما همسایه هستیم و راه‌های زمینی باز است. برخی مسائل موجود هم قابل حل هستند.

ضرغامی خاطرنشان کرد: با هماهنگی دبیرخانه اکو امیدواریم در این حوزه برنامه‌ریزی روشنی داشته باشیم تا در حوزه گردشگری به اهداف مد نظر برسیم. زیرا بشر گردشگری را به عنوان یکی از مهم‌ترین سبک‌های زندگی حفظ می‌کند و افزایش می‌دهد. 

مازندران نماد ایرانِ بزرگ

وزیر میراث فرهنگی با اشاره به ظرفیت‌های مازندران برای گردشگری بین‌المللی گفت :  انتخاب مازندران و ساری به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو انتخاب دقیق و خوبی بود. چون مازندران یک الگوی کامل از ایران است.

ضرغامی گفت: ایران ۲۶ اثر ثبت شده جهانی دارد که سه اثر متعلق به مازندران است. کمتر استانی چنین ویژگی برجسته‌ای دارد. جنگل‌های هیرکانی، باغ عباس‌آباد و مسیر ریلی در این استان جاذبه جهانی است. حق همه ملت‌های دنیاست که از این جاذبه‌های جهانی بهره ببرند.

وی تصریح کرد: در جایگاه تاریخی و بناهای باستانی هم مازندران نمونه است. علت انتخاب مازندران به عنوان پایتخت گردشگری اکو این بود که تمام ویژگی‌های ایران بزرگ در مازندران وجود دارد. بخش زیادی از فرهنگ و میراث ناملموس ایران در مازندران قرار دارد.

این مسئول خاطرنشان کرد: اگر گردشگری زیارتی یکی از مزیت‌های مهم ایران و کشورهای اکو است، مازندران در راس این منطقه وجود دارد. بسیاری از افراد و علمای دینی که در تاریخ تشیع اثرگذار بودند به این استان پناه آوردند و زندگی کردند و اکنون مقبره‌های آنان از اماکن و جاذبه‌های مذهبی محسوب می‌شود.

وزیر گردشگری گفت: اکوتوریسم مازندران فوق‌العاده است و انتها ندارد. هر گوشه‌ای از مازندران بروید مناظر اعجاب‌انگیز از طبیعت می‌بینید.

ضرغامی با بیان این‌که مازندرانی‌ها در بومگردی قوی هستند، اظهار کرد: معتقدیم در سیاست‌های اکو برای گردشگری باید سهمی در حمایت از مراکز اقامتی مردمی در نظر بگیریم. یکی از سیاست‌های ما تقویت بومگردی‌هاست. البته بومگردی فقط بحث اقامت نیست. بلکه تبادل فرهنگی در بومگردی‌ها صورت می‌گیرد. از تبصره ۱۸ برای تسهیلات و وام‌های اززان‌قیمت ویژه فعالان گردشگری رقم چند هزار میلیاردی در نظر گرفته شد که ادامه این روند گام بزرگی برای رونق گردشگری است.

وی افزود: یکی از افتخارات کشور ما صنایع دستی مازندران است. در برخی رشته‌های صنایع دستی مازندران منحصربه‌فرد است. همه این ظرفیت‌ها از مازندران یک مقصد جذاب بین‌المللی سفر ساخته است که باید در ساری۲۰۲۲ به کشورهای منطقه معرفی شود.

ضرغامی گفت: امروز صبح زود در مسیر به شمال چند توقف و بازدید سرزده داشتم. برای صبحانه یک دکه کنار جاده را انتخاب کردم که عکسی به یادگار هم با صاحب دکه در صفحه‌ام منتشر کردم. این فرد تمام امکانات را به صورت بومی و فردی فراهم کرده بود و حتی انواع محصولات فرهنگی محلی را عرضه می‌کرد. تشویقش کردم و گفتم این کار را گسترش دهد. این ظرفیت در همه جای مازندران وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: امروز که دنیا در تب و تاب جنگ و خشونت می‌سوزد یکی از راه‌هایی که می‌تواند صلح را به ارمغان بیاورد حوزه گردشگری است. وقتی گردشگری فعال شود، مردم می‌خواهند در کنار هم زندگی کنتد و از زیبایی‌ها بهره بگیرند و آن زمان کسی حق ندارد این امکان را از مردم بگیرد.

این مسئول تصریح کرد: هر چقدر در زمینه ارتباط اقوام و گردشگری بین کشورها فعالیت کنیم پیامش صلح جهانی است که به آرامش و رفاه مردم کشورها کمک می‌کند. از امروز  که رویداد ساری۲۰۲۲ افتتاح شدتا مهر که اختتامیه است باید برنامه‌های متعددی باشد تا مازندران به درستی به کشورهای منطقه شناسانده شود.

مراسم افتتاحیه رویداد بین‌المللی ساری۲۰۲۲ امروز سه‌شنبه ۲۰ اردیبهشت با حضور سفرای ۹ کشور عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو و مدیران این سازمان بین‌المللی و وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در هتل بادله ساری در حال برگزاری است.

مهمانان خارجی افتتاحیه رویداد بین‌المللی ساری۲۰۲۲ قرار است طی روزهای ۲۰، ۲۱ و ۲۲ اردیبهشت با حضور مسئولان سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو بازدیدهایی از زیرساخت‌های اقتصادی و ظرفیت‌های گردشگری مازندران داشته باشند.

پیشنهاد میزبانی مرکز مازندران به عنوان پایتخت گردشگری اکو با عنوان رویداد ساری‌۲۰۲۲ اوایل سال ۱۳۹۸ از سوی میراث فرهنگی و استانداری مازندران به میراث فرهنگی کشور داده شد و روز ۱۲ مهر ماه سال ۱۳۹۸ هم به تصویب هیات وزیران گردشگری کشورهای عضو اکو در تاجیکستان رسید.

فعالیت اجرایی این رویداد از آذر ماه ۱۳۹۸ با استقرار دبیرخانه در محل اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و سپس اقدامات تبلیغاتی همچون رونمایی از لوگو آغاز شد.

اهداف اصلی طرح پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو تشویق کشورهای عضو برای تهیه برنامه‌های ملی به منظور توسعه شهرهای گردشگری با هدف فقرزدایی و توسعه پایدار اقتصادی، افزایش توجه به طبیعت‌گردی، گردشگری مذهبی، سلامت و فرهنگی در میان کشورهای عضو، بالا بردن استانداردهای زندگی شهری، افزایش آگاهی عمومی مردم کشورهای عضو اکو از جاذبه‌های توریستی، منابع و امکانات موجود در این کشورها به منظور تشویق گردشگری ورودی و ایجاد رقابت مثبت بین کشورهای عضو به منظور رشد گردشگری است.
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار