gardeshban.ir

گزارش/
چه از علاقه مندان به سفر هوایی باشد و چه از اولین مسافرها حقایق جالب هواپیمایی وجود دارد که خوب است آن ها را بدانید.
کد خبر: ۵۵۵۶۲
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۱-1401 July 06
گردشبان (gardeshban.ir) :
۱۸ مورد از حقایق جالب هواپیمایی و سفر هوایی که تاکنون نمی دانستید!چه از علاقه مندان به سفر هوایی باشد و چه از اولین مسافرها حقایق جالب هواپیمایی وجود دارد که خوب است آن ها را بدانید. این حقیقت ها درباره ی ارتقاع پرواز هواپیما، تمیزی  هوای داخل هواپیما، اتاق مخفی برای خواب مهماندارها، غذای جداگانه خلبان، مهماندار ها و خدمه پروازی و ده ها مورد دیگر است. در این مقاله به ۱۸ حقایق جالب هواپیمای می پردازیم و برای شما توضیح می دهیم. دانستن آن ها باعث می شود سفری آرام تر و لذت بخش تر داشته باشید.

۱-صدای بارگیری چمدان

یکی از حقایق جالب هواپیمای صدای بارگیری چمدان در هواپیما است. ممکن است از صدای کوبیدن بلندی که هنگام سوار شدن به هواپیما می شنوید عصبانی شوید. اما هیچ جای نگرانی نیست و باید بدانید این صدا به علت بارگیری چمدان با صدای بلند در هواپیما است. همان طور که می دانید شما حدود یک ساعت قبل از پرواز بار خود را تحویل می دهید اما در ایام شلوغ سفری ممکن است همان موقعی که سوار هواپیما می شوید بخشی از بارگیری هواپیما نیز انجام شود و صدای بلندی را بشنوید.

 این در مورد در فصل های شلوغ سفری که باندهای پروازی ترافیک پروازی دارد اتفاق می افتد. زمانی که هواپیما در فرودگاه نشسته است تا هنگام باز شدن درها نیز شما صدای بارگیری چمدان به سمت ترازیت بار نیز ممکن است بشنوید و نباید نگرانی در این رابطه داشته باشید.

۲-منافذ روی بال های هواپیما به خاطر چیست؟

آیا تا به حال منفذهای  روی بال های هواپیما را دیده اید. اکثر مسافرهای سفرهای هوایی این مورد را نمی دانند و برایشان بسیار جالب است. در پاسخ به این سوال که منافذ روی بال های هواپیما به خاطر چیست باید بگوئیم که این منفذها اتصال طناب برای سرسره های بادی در هنگام فرود اضطراری است. در مواقع اضطرار که مسافرها باید به سرعت پیاده شوند که از خطرات بیشتر در امان باشند نیازمند سرسره های بادی هستند و از طریق این سرسره ها افراد به سرعت پایین میروند.

منفذهای روی بال های هواپیما برای ایجاد وصل کردن طناب و سرسره های بادی  است که از حقایق جالب هواپیمایی به  شمار می رود. به خاطر برجستگی ها و قلاب های روی بال ها هواپیما می توانید طناب را محکم بگیرید و به سرسره های بادی هدایت شوید.

۳-حفظ تعادل مهماندار

یکی دیگر از حقایق جالب هواپیمایی حفظ تعادل مهماندار در هنگام راه رفتن در هواپیما است. مهماندارها صندلی را بین دو راهرو را نمی گیرند. پایین محفظه های بالای سر دستگیره های وجود دارد که داخل یه گودی هستند و فقط برای استفاده مهماندران ساخته شده است. شاید بارها با هواپیما سفر کرده باشید اما به حفظ تعادل مهماندارها توجه نکرده باشید.

۴- اگر کسی در هواپیما فوت کند چه کارهایی مهماندارها انجام می می دهند؟

بارها در طول پرواز و سفرهای هوایی ممکن است که فردی فوت کند. سلامت مسافرها در الویت است و خلبان چنانچه بتواند برای زنده ماندن یک فرد فرود اضطراری در فرودگاه را دارد اما ممکن است کسی در طول پرواز فوت کند. و این سوال برای برخی از کاربرها  به وجود می آید که اگر کسی در هواپیما فوت کند چه کارهایی مهماندارها انجام می دهند؟ در پاسخ باید بگوئیم که با مطمئن شدن از فوت یک نفر اگر یک ردیف صندلی خالی باشد فرد متوفی به آنجا می برند روی آن پارچه ای میگذارند.

اقدامات برای فوت یک نفر در هواپیما از حقایق جالب هواپیمایی به شمار می رود. هم چینین  اگر هواپیما دارای اتاق مخفی خواب برای مهماندارها بود آن فرد را به آنجا انتقال می دهند و چنانچه اقوام و یا دوستان فرد در سفر هوایی بودند مهماندارها سعی در آرام کردن آن ها دارند. این موقعیت یکی از حساس  ترین  لحظه ها برای مهماندارها و خونه پرواز به حساب می آید.

۵-خاموش کردن تلفن  برای جلوگیری از تداخل رادیویی

از دیگر حقایق جالب  هواپیمایی این است که هنگامی شما سفر هواپیما می شوید و بر روی  ارتقاع هستید با گوشی تلفن همراه خود می توانید به شبکه رادیویی متصل شوید. البته  اگرچه که این خبر اغراق آمیز است اما صحت دارد.  FCC خاموش کردن تلفن همراه برای جلوگیری از تداخل رادیویی هواپیما برای محافظت از سیستم خبری و اخلال ار شبکه مخابراتی  اعلام کرده است. به خاطر همین شما در هنگام پرواز باید گوشی همراه خود را خاموش کنید و یا بر روی حالت پرواز قرار دهید.

۶-تنها خلبان ها فرماندهی کابین را برعهده دارند

یکی دیگر از حقایق جالب هواپیمایی این است که تنها خلبان ها فرماندهی کابین و کل هواپیما در اختیار دارند. زمانی که درهای هواپیما بسته می شود فقط خلبان دستور می دهد و مهماندار و کمک خلبان تمام راهکارهای خلبان را انجام میدهد. مدیریت هواپیما به دست خلبان است و هواپیما ها به هیچ وجه در حالت اتومات بر روی پرواز نیستند.

۷- انتخاب رنگ آبی برای صندلی های هواپیما

شاید برایتان جالب باشد که اکثر هواپیما در ایرلاین های مختلف روکش صندلی آبی دارند که بیشتر نیز آبی تیره است. از حقایق جالب هواپیمایی که هیچ گاه به چشم شما نیامده است انتخاب رنگ آبی برای صندلی های هواپیما است. رنگ آبی از خانواده های رنگ سرد به حساب می آید و برای آرامش مسافرها این رنگ انتخاب شده است و قانون نانوشته ای است که در همه ی هواپیماها این مورد رعایت می شود 

۸- امن ترین مکان هواپیما پس از انتشار کووید ۱۹

امروزه در بسیاری از مواقع فاصله گذاری ها دیگر در هواپیما رعایت نمی شود. طبق یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ از دانشگاه جورجیا امن ترین مکان هواپیما پس از انتشار کووید ۱۹ صندلی های کنار پنجره معرفی شد. بسیاری در طول پرواز دوست دارند که کنار پنجره بنشینند خوب است بدانید که با گرفتن نور و دورترین فاصله از راهرو و ثابت ماندن در طول پرواز، احتمال تنفس میکروب ها و ویروس ها در حال چرخش را کاهش پیدا می کند. این مورد از حقایق جالب هواپیمای است که به تازگی منتشر شده است.

۹-خطوط هواپیمایی سعی می کند در هزینه ی سوخت صرفه جویی کند

شاید برای شما جالب باشد که خطوط هواپیمایی سعی می کند در هزینهِ سوخت صرفه جویی کند و از حقایق جالب هواپیمایی است که در حدود یک دهه اخیر انتشار پیدا کرده است. با پر نشدن مخارن سوخت هواپیما سالانه ۵ میلیون دلار صرفه جویی برای سوخت دارند.  این مورد در سال ۲۰۱۰ در خط  هوایی رایان ایر در اسپانیا مشاهده که با مخزن که پر نشده بود در فرودگاه اسپانیا فرود آمد.

۱۰- زمان همه گیری آتش در هواپیما

از دیگر حقایق جالب هواپیمایی این است که زمان همه گیری آتش در داخل هواپیما بسیار سریع است‌. آتش سوزی اگر در هواپیما اتفاق بیفتد زمان آن دو دقیقه است و در چنین مواقعی حتی زمان فرود اضطراری نیست. از همین رو هیچ مورد منبع قابل اشتعالی در هواپیما مجاز نیست و مسافران به هیچ وجه نباید هیچ وسیله ای قابل اشتعالی در هواپیما داشته باشند. به همین خاطر در گیت باز و ورود با سالن انتظار پرواز تمامی وسایل چک می شود. آتش سوزی در داخل هواپیما بسیار نادر است و معمولا در سانحه های هوایی آتش سوزی از بدنه خارجی هواپیما بوده است که به داخل راه پیدا کرده است.

۱۱-سرعت هواپیما

سرعت هواپیما همواره در حمل و نقل مثال زدنی بوده است. هواپیما سریع ترین وسیله حمل و نقل محسوب می شوند و با سرعت ۶۰۰ مایل در ساعت پرواز می کنند. از حقایق جالب هواپیمایی این است که هواپیمای مسافربری زمانی که به ارتفاع ۱۶۰۰ فوت می رسد با سرعت ۵۷۵ مایل در ساعت حرکت میکند. این سرعت بیشتر سرعت در یک وسیله ی حمل و نقل است و از همین رو از سوی بسیاری از مسافرها انتخاب می شود.

۱۲-هوای داخل هواپیما تمیز است

یکی دیگر از حقایق جالب هواپیمایی این است که هوای داخل هواپیما تمیز است. ‌بسیاری از مسافرها این مورد را باور نمی کنند اما خوب است بدانید که ۴۰ درصد از هوایی که در طول پرواز تفنس می کنید از طریق سیستم  HEPA (هوای ذرات با راندمان بالا ) فیلتر می شود. شصت درصد دیگر هوای تازه ای است که از خارج هواپیما وارد هواپیما می شود.  دکتر بِیرون  بکر از شرکت هواپیمایی لافت هاترا به نشنال جئوگرافیک گفت: هوای کابین به طور میانگین هر سه دقیقه یکبار در حال پرواز تعویض می شود”

۱۳- ماسک های اکسیژن هوای کافی را در موقع اضطرار تامین میکنند

احتمالا بارها سوار هواپیما شدید و نیازی به استفاده از ماسک اکسیژن نداشته اید. اما خوب است بدانید که ماسک های اکسیژن هوای کافی در مواقع اضطراری تامین می کنند. در مواقع اضطرار که است کمبود اکسیژن هوا به وجود آید ماسک های اکسیژن در بالای سر قرار دارند. از حقایق جالب هواپیمایی که خوب است بدانید این است که ماسک های اکسیژن فقط حدود ۱۲ الی ۱۵ دقیقه  اکسیژن را برای تنفس فراهم می کنند.

۱۴-هر هواپیما از تعداد قطعات  بالا ساخته می شود

از حقایق جالبی هواپیمایی میزان قطعاتی است که در ساخت هواپیما به کار برده می شود. هر هواپیما از تعداد قطعات بالایی ساخته می شود. رقم قطعات استفاده شده در بوئینگ و بسیاری از هواپیما ها بالا است. به طور مثال هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ اولین هواپیمای بدنه بزرگ است. اگر به کابین خلبان تا به حال نگاه کرده باشید صدها دکمه  و سوئیچ را می بیند. وزن هواپیما حدود یک تن است که این وزن بیشتر برای هواپیماهای بزرگ است. وزن موتورهای هواپیما تقریبا ۱۰۰۰۰ است و  وزن هر بوئینگ ۷۴۷ ۹۵۰۰ می باشد.

۱۵-پتوهای مسافرتی مدام شسته نمی شوند

از حقایق جالب هواپیمایی که خوب است بدانید این که پتوهای مسافرتی مدام شسته نمی شوند. گزارش وال استریت ژورنال  نشان  می دهد که معمولا این پتوها هر سی روز یکبار با فشار نیروی بخار تمییز می شوند. معمولا پتوها مرتب تا می شوند. اگر خوش شانس باشید پتوی واقعا تمیز دریافت می کنید. پتوهای تمیز ور اولین پرواز روز نیز به مسافرها داده می شود. در کل نباید توقع تمیزی از پتوها و بالش های داخل هواپیما داشته باشید. البته بیشتر مسافرها ور پروازهای بلند مدت نیاز به پتو دارند.

۱۶-وعده غذایی خلبان ها متفاوت از مسافرها است

شما در  هر پرواز ممکن است وعده غذایی شام، نهار و یا صبحانه دریافت کنید اما خوب است بدانید که وعده غذایی خلبان ها متفاوت از مسافر ها است و آن ها از کترینگ غذایی مسافرها استفاده نمی کنند.  این مورد برای برخی عجیب است. اما این کار برای امنیت خلبان ها که عهده دار پرواز هستند به کار گرفته می شود. این اتفاق در سال ۱۹۸۲ رخ داد که خلبان پروازی بوستون به لندن پس از خوردن پودینگ تاپیوکا بیمار شدند و پرواز مجبور به چرخش شد. از حقایق جالب هواپیمایی این است که خلبان، کمک خلبان وعده غذایی متفاوت از مسافرها را می خورند. البته نا گفته نماند که کترینگ های غذایی نیز ایمن هستند و امنیت غذای مسافرها را تامین میکند.

۱۷- علامت کمربند ایمنی

علامت کمربند ایمنی فقط در هنگام نشست و برخاست هواپیما در بالای هر صندلی روشن می شود. شما در دیگر مواقع و طول مدت پرواز خوب است که از کمربند ایمنی استفاده کنید اما بسیاری از مسافرها به غیر از برخاستن و فرود آمدن این کار را انجام نمی دهند. از حقایق جالب هواپیمایی برای علامت کمربند ایمنی است که در طول پرواز معمولا روشن نمی شود و یک قانون نوشته شده در هواپیما تبدیل شده است.

۱۸- شما در پروازهای طولانی مدت هواپیما طعم غذا را احساس نمی کنید

خب سرعت بالای هواپیما باعث می شود که بر جوانه های  بویایی و چشایی شما اثر بگذارد. از حقایق جالب هواپیمایی این است که شما در پروازهای طولانی مدت شما طعم غذا  را احساس نمی کنید و غذا برایتان طعم خاصی نمی دهد در نود درصد افراد فکر می کنند مشکل از کترینگ غذا یی است اما با توضیح مهماندار تغییر بویایی و چشایی خود را در ارتفاع بالا متوجه می شوند.

در این مقاله ۱۸ حقیقت جالب هواپیمایی به روز برایتان توضیح داده شد. خوب است بدانید که در مورد زمان همه گیری آتش سوزی در هواپیما و یا فوت کسی از موارد بسیار نادر است. در هنگام سفر هوایی نگران نباشید. همان طور که در سازمان ایکائو نیز اعلام شده است که ایمن ترین سفر، حمل و نقل هوایی است.الی گشت
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار