gardeshban.ir

معاون میراث‌ فرهنگی مازندران از کاوش در دو محوطه تاریخی این استان به منظور تعیین حریم خبر داد و گفت: در مازندران اولویت با تعیین حریم محوطه‌های باستانی است؛ چراکه حریم محوطه‌های باستانی این استان روز به روز مورد تعرض قرار می‌گیرد و یک روز معطلی هم برای آن زیاد است.
کد خبر: ۵۸۱۳۲
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۲-1402 February 11
گردشبان (gardeshban.ir) :
خطری که ویلاسازی در مازندران دارد

مهدی عابدینی با بیان این‌که اولویت کارهای پژوهشی و باستان‌شناسی را بر مبنای بررسی و شناسایی آثار و تعیین حریم آن‌ها قرار داده‌ایم، گفت: بودجه‌ای را که در این حوزه از قبل مصوب شده بود، برای تعیین حریم در نظر گرفتیم. به هر حال یک محوطه باستانی ممکن است پنج‌هزار سال قدمت داشته باشد و اگر یکی دو سال دیرتر کاوش شود مشکلی به وجود نمی‌آید، اما معطلی در تعیین حریم با توجه به ساخت‌وساز و ویلاسازی‌هایی که در مازندران اتفاق می‌افتد و حریم محوطه باستانی روز به روز مورد تعرض قرار می‌گیرد، یک روز هم زیاد است.

او اضافه کرد: در حال حاضر مجوز تعیین حریم «تپه سمسکنده» آمده است و از این هفته کاوش‌های آن شروع می‌شود. محوطه «آفله‌ سی» نیز محوطه دیگری است که در حال کاوش برای تعیین حریم است. همچنین پرونده تعیین حریم تپه «کافر کتی» در بابلسر و یک تپه تاریخی در بهشهر را از سال گذشته آماده کردیم که جلسه شورای حریم تشکیل نشد و امسال منتظر تصویب آن‌ها هستیم.  

عابدینی افزود: در طول سال هم قصد داریم چند محوطه مانند محوطه چشمه‌های باداب سور را برای تعیین حریم کاوش کنیم. برنامه‌های کاوش باستان‌شناسی استان مازندران هم شامل آتشکده ارفع‌ده سوادکوه و محوطه تاریخی ولم در بهشر است. یک بررسی باستان‌شناسی زیر آب در سواحل دریای خزر داریم که یک مرحله آن سال گذشته انجام شد و مرحله بعدی هم امسال انجام می‌شود. همچنین برنامه بررسی دخمه‌های «کافرکلی» جاده هراز را داریم.

معاون میراث‌فرهنگی مازندران همچنین درباره وضعیت مرمت آثار تاریخی این استان گفت: اولویت‌ میراث‌فرهنگی مازندران در حوزه مرمت با پروژه‌های نیمه‌کاره است. با این حال بودجه‌ای به ما دادند که کفاف این پروژه‌های نیمه‌کاره را هم نمی‌دهد. بودجه ما در حوزه مرمت حدود دو میلیارد تومان است، البته وضعیت بقیه استان‌ها هم به همین شکل است و فقط یک استان بیش از نیمی از بودجه مرمتی کشور را دریافت کرده است.

عابدینی افزود: قلعه مارکو، بقعه مشهد سرا در شهرستان بابل، سراوان در ساری، عباس‌آباد در بهشر، پل سفید در سواد کوه، غار اسپهبد خورشید و برج رِسکِت در ساری نمونه‌هایی از پروژه‌های مرمتی ما هستند.  

معاون میراث‌فرهنگی مازندران با اشاره به این‌که هر سال حدود ۲۰ پرونده در حوزه غیرمنقول را به ثبت می‌رساندیم، افزود: تاکنون ۹۰ پرونده را برای ثبت آماده کرده‌ایم. پنجم و ششم خرداد ماه قرار است که مدیرکل ثبت وزارتخانه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و اعضای شورای ثبت به استان بیایند تا نزدیک به ۹۰ پرونده ثبتی بررسی شود و آن‌ها را به نتیجه برسانیم. همچنین در حال رایزنی هستیم در اواخر شهریور همین پروژه را برای میراث‌ ناملموس داشته باشیم.
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار