gardeshban.ir

مسجد جامع راین در میدان اصلی شهر قرار دارد و قدمت بنای اولیه آن به هشتصد سال قبل بازمی‌گشت.
کد خبر: ۵۸۰۵۹
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۲-1402 February 05
گردشبان (gardeshban.ir) :
استان کرمان با دارا بودن جاذبه‌های گردشگری و سوغات‌های گوناگون در جنوب ایران واقع‌ شده است. این استان از جمله استان‌های وسیع و باستانی کشور ایران به شمار می‌آید و از لحاظ جغرافیایی در جنوب شرقی ایران واقع‌ شده است.

راین (Rayen) شهری تاریخی و توریستی در استان کرمان و در دامنه کوه هزار است. این شهر مرکز بخش راین از توابع شهرستان کرمان است و در جنوب شرقی کرمان قرار گرفته‌ است. شهر راین یکی از شهرهای خوش آب و هوا و ییلاقی استان کرمان محسوب می‌شود.  یکی از مکان های دیدنی در شهر راین، مسجد جامع راین است که در ادامه آن را معرفی می کنیم.

مسجد جامع راین در میدان اصلی شهر قرار دارد و قدمت بنای اولیه آن به هشتصد سال قبل بازمی‌گشت. در نزدیکی مسجد، چنارهای هزارساله جای گرفته‌اند. چنارهای بسیار بزرگی که بیش از هزار سال قدمت دارند.
این بنا دارای سردری بسیار زیبا، صفه و شبستانهای بلند با معماری قدیم و جایگاه بسیار مناسبی برای نمازگزاران و دسته جات سینه زنی بوده است. روی دیوار و در کتار سردر ورودی در داخل مسجد سنگ حکاکی شده ای نصب شده است که موقعیت و تاریخ ساخت بنا را مشخص می سازد.

مسجد جامع راین؛ جاذبه هشتصد ساله کرمان+ عکس


همچنین در سالهای نه چندان دور توسط میراث فرهنگی کاشی کاری ستونها و سردر ورودی و نماها و دیوارهای اطراف شبستان ها انجام و پایان یافت که این امر بر زیبایی بنا به نحو چشمگیری می افزود.

متاسفانه این بنای تاریخی به بهانه ساخت مسجد جدیدی به سبک امروزی تخریب گردید که میشد مسجد فعلی در زمین و جای دیگری ساخته شود و باعث از بین رفتن آن بنای تاریخی و با عظمت نگردد.


آدرس: ایران، استان کرمان، راین، میدان اصلی شهر

هزینه بازدید: رایگان
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار